Spring 2020 Course Schedule
The following are the courses being offered by the programs at the Corcoran for the spring 2020 semester. These are subject to change, and the final courses can be found on the schedule on the Office of the Registrar. We hope this is a useful tool for you as you choose your courses.
ART HISTORY
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
AH 1031 |
Survey of Art & Architecture II |
Weber, E. |
MW 12:45 - 2:00 PM |
SMTH 114 |
AH 2001 |
Art & Archaeology of Egypt & the Near East |
Friedland, E. |
MW 12:45 - 2:00 PM |
ROME B103 |
AH 2071 |
Intro to the Arts in America |
Markoski, K. |
MW 3:45 - 5:00 PM |
SMTH 114 |
AH 2113 |
Survey of Islamic Art: 7th-14th Centuries |
Natif, M. |
TR 12:45 - 2:00 PM |
SMTH 114 |
AH 2155 |
American Architecture II |
Jacks, P. |
MW 9:35 - 10:50 AM |
SMTH 114 |
AH 2161 |
History of Decorative Arts |
Pierce, D. |
W 5:10 - 7:40 PM |
SMTH 115 |
AH 2192 |
Art of Southeast Asia |
McKnight Sethi, C. |
MW 2:20 - 3:35 PM |
SMTH 114 |
AH 3117 |
The Inka and Their Ancestors |
Blomster, J. |
T 3:30 - 6:00 PM |
1957 E Street, RM 212 |
AH 3142 |
European Art of the Late 19th Century |
Robinson, L. |
TR 2:20 - 3:35 PM |
SMTH 114 |
AH 3142W |
European Art of the Late 19th Century |
Robinson, L. |
TR 2:20 - 3:35 PM |
SMTH 114 |
AH 3170 |
Materials, Methods, & Techniques |
Reuther, P. |
MW 3:45 - 6:00 PM |
SMTH 501 |
AH 3181 |
Garden & Landscape History |
Kumar-Dumas, D. |
MW 5:10 - 6:25 PM |
SMTH 114 |
AH 3182W |
Indian Painting |
McKnight Sethi, C. |
MW 11:10 - 12:25 PM |
SMTH 115 |
AH 4129 |
Italian Mannerism: Michaelangelo's Influence and the Beginnings of Modern Art |
Joost-Gaugier, C. |
R 4:00 - 6:30 PM |
SMTH 106 |
AH 4129 |
Italian Renaissance Villas |
Jacks, P. | T 9:30 - 12:00 PM | SMTH 106 |
AH 4149 |
Modern Art & Politics |
Matheny, L. |
W 4:00 - 6:30 PM |
SMTH 106 |
AH 4159 |
Portraiture & Cultural Capital |
Bjelajac, D. |
T 4:00 - 6:30 PM |
SMTH 106 |
AH 4165 |
Women in Islamic Art |
Natif, M. |
W 12:30 - 3:00 PM |
SMTH 106 |
AH 4189 |
Seminar in Photography |
Lipinski, L. |
T 1:00 - 3:30 PM |
SMTH 106 |
AH 4197 |
Senior Thesis |
Natif, M. |
||
AH 4198 |
Independent Study |
Natif, M. |
||
AH 4199 |
Internship in Art History |
Natif, M. |
||
AH 6211 |
Byzantine Mosaics |
Arensberg, S. |
M 4:00 - 6:30 PM |
SMTH 106 |
AH 6225 |
Pieter Brueghel & 16 Century Northern Europe |
von Barghahn, B. |
R 12:30 - 3:00 PM |
SMTH 106 |
AH 6225 |
Italian Renaissance Villas |
Jacks, P. | T 9:30 - 12:00 PM | SMTH 106 |
AH 6245 |
Courbet & Manet: New Visions |
Robinson, L. |
M 12:30 - 3:00 PM |
SMTH 106 |
AH 6270 |
Duchamp & His Legacy |
Lipinski, L. |
W 9:30 - 12:00 PM |
SMTH 106 |
AH 6270 |
Art Museums: History, Theory, Practice |
Wallach, A. |
M 9:30 - 12:00 PM |
SMTH 106 |
AH 6287 |
Preventative Conservation Techniques |
Coughlin, M. |
M 2:10 - 4:00 PM |
FLAGG B-133 |
AH 6298 |
Independent Research in Art History |
Jacks, P. |
||
AH 6299 |
Museum Internship |
Jacks, P. |
CORCORAN ART HISTORY
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CAH 1091 |
Art History II: Historical Perspectives in the Visual Arts |
Elliott, G. |
MW 11:10AM - 12:25PM |
SMTH 114 |
CONTINUING EDUCATION
See the Continuing Education page for courses.
CORCORAN FINE ART
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CFA 3210.80 |
Advanced Painting: Special Topics: Meaning in Abstraction |
Goodman, Janis |
R, 1300 - 1730 |
FLAGG B-135 |
CFA 4091.10 |
Fine Art Thesis II |
Goodman, Janis |
MW 1300 - 1730 |
FLAGG B-112 - Studio |
CFA 3800.10 |
Directed Studies: Fine Art |
Lee, Katherine |
None - ### |
None - ### |
CFA 6800.10 |
Independent Study: Fine Art |
Montoya, Carmen |
None - ### |
None - ### |
CFA 3091.10 |
Fine Art Studio IV |
Page, David |
W, 1300 - 1730 |
FLAGG B-115 - Studio |
CFA 2126.80 |
Ceramic Practice |
Sohn, Hae Won |
M, 1810 - 2240 |
FLAGG B-116 & B-111 |
CFA 2122.80 |
Workshop: Time-Based Media |
Sterner, Susan |
R, 1300 - 1730 |
SMITH A-2A03 |
CFA 2091.80 |
Fine Art Studio II |
Vieira, Allyson |
W, 1810 - 2240 |
FLAGG B-115 - Studio; B-200 |
CFA 4170.80 |
Prof Practices -Fine Artists |
Vieira, Allyson |
R, 1300 - 1730 |
FLAGG 104 - Classroom |
DECORATIVE ARTS AND DESIGN
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CDAD 6572:10 |
Survey of Decorative Arts and Design II (1800-present) |
Dianne Pearce |
W, 10:30-13:00 |
Ripley Room 3031 |
CDAD 6574:10 |
Survey of Western Textiles |
Cecilia Gunzburger |
T, 14:00-16:30 |
Ripley Room 3031 |
CDAD 6573:10 |
Historic American Interiors |
Erin Kuykendall |
T, 10:30-13:00 |
Ripley Room 3031 |
CDAD 6575:10 |
Arts of the African Diaspora |
Abby Schreiber |
M, 10:30-1:00 |
Ripley Room 3031 |
CDAD 6600:10 |
Special Topic: World’s Fairs and the Futures |
Helen Bechtel |
R, 10:30-13:00 |
Ripley Room 3031 |
CDAD 6900:10 |
Independent Study |
Erin Kuykendall |
n/a |
n/a |
CDAD 6902:10 |
Internship |
Erin Kuykendall |
n/a |
n/a |
CDAD 6998 |
Thesis I |
Erin Kuykendall |
n/a |
n/a |
CDAD 6999 |
Thesis II |
Erin Kuykendall |
n/a |
n/a |
INTERACTION DESIGN
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CIXD 3090 |
Design for Social Engagement |
Lee, Jae |
W 1-5:30 |
Flagg 216 |
CIXD 3091 |
Prototyping for Interaction |
Varelidi, Chloe |
T 8am-12:30pm |
Flagg 220 and B-106 |
CIXD 6011 |
Narrative Media Design |
TBA |
T 6:10-10:40pm |
Flagg 216 |
CIXD 6020 |
Topics: Human Centered Design |
Lee, Jae |
T 6:10-10:40pm |
Flagg 216 |
CIXD 6021 |
Topics in Design Leadership |
TBA |
R 6:10-10:40pm |
Flagg 216 |
CIXD 6080 |
Engagement Lab |
Patton, Kevin |
W 8am-12:30pm |
Flagg 216 |
FIRST-YEAR FOUNDATION
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CFN 1093.10 |
First-Year Studio 4: Interaction |
Agricola, Amanda |
M, 1810 - 2240 |
FLAGG B-100-C , Computer Lab B-100-E-Studio & B-200 - Studio |
CFN 1092.11 |
Time and Light |
Lee, Katherine |
F, 0800 - 1230 |
SMITH 214 & 405 |
CFN 1092.10 |
Time and Light |
Lee, Katherine |
T, 1810 - 2240 |
SMITH 214 & 405 |
CFN 1093.11 |
First-Year Studio 4: Interaction |
Patton, Kevin |
R, 1810 - 2240 |
FLAGG B-100-C , Computer Lab B-100-E-Studio & B-200 - Studio |
CFN 1093.12 |
First-Year Studio 4: Interaction |
Wheeler, William |
T, 1810 - 2240 |
FLAGG B-100-C , Computer Lab B-100-E-Studio & B-200 - Studio |
GRAPHIC DESIGN
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CGD 2060.10 |
Typography II |
Park, H |
W 1-5:30pm |
Flagg B-100-C |
CGD 2060.11 |
Typography II |
Kim, S |
W 1-5:30pm |
Flagg 111 |
CGD 3010 |
Packaging Design |
Severtson, J |
R 1-5:30pm |
Flagg 222 |
CGD 3091 |
Graphic Design Studio IV |
Jamshidi, S |
M 1-5:30pm |
Flagg B-100-C |
CGD 3961 |
Design Lab II |
Guastaferro, M |
F 1-5:30pm |
Flagg B103 |
CGD 4091 |
Graphic Design Thesis II |
Hooton, S |
W 8am-12:30pm |
Flagg 111 |
CDE 1090.10 |
Design Fundamentals II |
Park, H |
R 1-5:30pm |
FLAGG 111 |
CDE 1090.11 |
Design Fundamentals II |
Kim, S |
R 1-5:30pm |
FLAGG B-100-C |
CDE 1090.12 |
Design Fundamentals II |
Jamshidi, S |
R 1-5:30pm |
FLAGG B103 |
CDE 1090.13 |
Design Fundamentals II |
Severtson, J |
R 6:10-10:40pm |
FLAGG B103 |
CDE 2091.10 |
Design Studio II |
Mcvearry, R |
F 8am-12:30pm |
FLAGG B-100-C |
CDE 3800.10 |
Graphic Design Independent Study |
Severtson, J |
||
CDE 3900.10 |
Graphic Design Internship |
Severtson, J |
||
CDE 4170.10 |
Professional Practices for Designers |
Jamshidi, S |
M 1-5:30pm |
FLAGG 111 |
INTERIOR ARCHITECTURE
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
IA 2100 |
Studio 1 |
TBD |
MW, 9:00-1:30 |
Flagg 217 |
IA 2125 |
Intro. to Graphic Communications |
TBD |
TH,9:00-11:15 |
Flagg 111 |
IA 2125 |
Intro. to Graphic Communications |
TBD |
TH,12:15-2:30 |
Flagg 111 |
IA 2150 |
Beginning Sketching |
TBD |
TH, 9:00-11:15 |
Flagg 218 |
IA 2150 |
Beginning Sketching |
A. Donahue |
TH, 12:15-2:30 |
Flagg 217 |
IA 3300 |
Studio 3 |
N. Volchansky |
MW, 9:00-1:30 |
Flagg 224 |
IA 3325 |
History of Modern Architecture |
M. Abrams |
T, 10:30-1:00 |
Flagg 222 |
IA 3350 |
Basic Sustainability Strategies |
M. King |
R, 9:0011:30 |
Flagg 222 |
IA 4500 |
Studio 5 |
K. Carleton |
TH, 9:00-1:30 |
Flagg 224 |
IA 4500 |
Studio 5 |
B. Ames |
TH, 9:00-1:30 |
Flagg 219 |
IA 4525 W |
Professional Practice/Internship |
K. Carelton |
TH, 2:30-3:45 |
Flagg 224 |
IA 4550 |
Building Systems |
E. Speck |
M, 9:00-1:30 |
Flagg 219 |
IA 6200 |
Studio 2 |
S. Jones |
MW, 2:00-6:30 |
Flagg 219 |
IA 6200 |
Studio 2 |
TBD |
MW, 2:00-6:30 |
Flagg 218 |
IA 6225 |
Interior Materials and Color |
S. Jones |
T, 12:30-3:00 |
Flagg 226 |
IA 6250 |
Digital Drafting |
S. Reynolds |
T, 4:00-8:30 |
Flagg B100E |
IA 6500 |
Studio 5 |
C. Filipescu |
TH, 2:00-6:30 |
Flagg 219 |
IA 6500 |
Studio 5 |
A. Raimond |
TH, 2:00-6:30 |
Flagg 218 |
IA 6525 |
Practicumn/Internship |
N. Volchansky |
W, 2:00-4:30 |
Flagg 224 |
IA 6550 |
Structures and Building Systems |
E. Speck |
W, 9:00-1:30 |
Flagg 219 |
MUSEUM STUDIES
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CMST 6206 |
Digitization & Digital Asset Management |
Suse Anderson |
M, 11:10 am - 1:00 pm |
FLAGG B103 MAC LAB |
CMST 6204.80 |
Preventive Conservation Techniques |
Mary Coughlin |
M, 2:10 - 4:00 pm |
FLAGG B133 |
CMST 6106 |
Museum Marketing |
Max van Balgooy |
M, 3:10 - 5:00 pm |
FLAGG 222 |
CMST 6302 |
Museum Exhibition Design |
Ashley Hornish & Barbara Brennan |
M, 6:10 - 8:00 pm |
Smithsonian |
CMST 6107 |
Museum Ethics and Values |
Suse Anderson |
T, 11:10 am - 1:00 pm |
FLAGG 103 |
CMST 6104 |
Managing People and Projects |
Max van Balgooy |
T, 3:10 - 5:00 pm |
FLAGG 222 |
CMST 6102 |
Museum Financial Management |
Kathy Southern |
W, 2:10 - 4:00 pm |
FLAGG 104 |
CMST 6202 |
Collections Management II |
Lisa Palmer & Deborah Hull-Walaski |
T, 6:10 - 8:00 pm |
Smithsonian |
CMST 6601 |
Exhibiting History |
Laura Schiavo |
W, 11:10 am - 1:00 pm |
FLAGG 222 |
CMST 6703 |
Museums & Community Engagement |
Max van Balgooy |
W, 3:10 - 5:00 pm |
FLAGG 222 |
CMST 6304 |
Museum Exhibition Development |
Kym Rice |
TH, 11:10 am - 1:00 pm |
FLAGG B133 |
CMST 6404 |
Museums and Social Media |
Hillary Morgan-Watt |
T, 5:10 - 7:00 pm |
FLAGG 222 |
CMST 6501.10 |
Museum Internship |
Laura Schiavo |
None |
None |
CMST 6501.11 |
Museum Internship |
Laura Schiavo |
None |
None |
CMST 6502.10 |
Directed Research |
Laura Schiavo |
None |
None |
CMST 6501.11 |
Directed Research |
Laura Schiavo |
None |
None |
MUSIC
See Office of the Registrar for courses.
PHOTOGRAPHY
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
CPH 4251.80 |
Making Meaning: The Photo Book |
Eich, Matt |
M, 1300 - 1730 |
SMTH A-2A03 - Digital Lab Classroom & 207 |
CPH 4091.80 |
Photography Thesis II |
Eich, Matt |
W, 1300 - 1730 |
SMITH A-2A03 & 207 |
CPH 2100.10 |
Media Lab I |
Hazelden, Jeff |
M, 1810 - 2240 |
SMITH A-2A03 - Digital Lab Classroom |
CPH 3800.10 |
Independent Study: Photography |
Lee, Katherine |
None -### |
### - None |
CPH 3120.80 |
Photography/Photojournalism Seminar I |
Lisa Lipinski |
T, 1300 - 1530 |
SMITH 106 |
CPH 3050.80 |
Media Lab II |
Sterner, Susan |
R, 1300 - 1730 |
SMITH A-2A03 |
EXHIBITION DESIGN
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CEX 6020 |
Core Studio III: Museum Enviro |
Gemmer, J |
M 1-5:30pm |
FLAGG 140 Design Lab |
CEX 6100 |
Lighting Exhibitions |
Cooper, A |
W 3:30pm-6pm |
FLAGG 130 |
CEX 6050 |
Advanced 3D Vectorworks |
TBA |
M 1-5:30pm |
FLAGG B-100-E |
CEX 6210 |
Displayng DC |
Dietz, A |
R 1-5:30pm |
Design Studio, FLAGG 140 |
CEX 6800 |
Independent Study: Exhibition Design |
Dietz, A |
||
CEX 6900 |
Internship: Exhibition Design |
Dietz, A |
||
CEX 7900 |
MA/EX Capstone/Thesis Part 2 |
Dietz, A |
T 1-5:30pm |
Design Studio, FLAGG 140 |
PHOTOJOURNALISM
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CPJ 7350.80 |
Nuancing the Story: Advanced Post Production for NMPJ |
Colt, Jasper |
T, 1810 - 2240 |
FLAGG 111 - Computer Lab |
CPJ 4170.10 |
Professional Practices for Phojournalism |
Douthitt, Bill & Kasmauski, Karen |
W, 1810 - 2240 |
FLAGG 104 |
CPJ 7251.80 |
Making Meaning: The Photo Book |
Eich, Matt |
M, 1300 - 1730 |
SMITH A-2A03 - Digital Lab Classroom & 207 |
CPJ 4091.80 |
Photojournalism Thesis II |
Eich, Matt |
W, 1300 - 1730 |
SMITH A-2A03 - Digital Lab Classroom & 207 |
CPJ 6060.10 |
Advanced Multimedia Lab II: Ed |
Elfers, Stephen |
R, 1810 - 2240 |
FLAGG 111 - Computer Lab |
CPJ 6020.10 |
Photojournalism Graduate Seminar |
Frankfurter, Michelle |
R, 0800 - 1230 |
FLAGG 103 - Computer Lab |
CPJ 3300.80 |
Speed of Sound |
Grant, Neva |
S, 0930 - 1420 |
FLAGG 111 - Computer Lab |
CPJ 6300.80 |
Speed of Sound |
Grant, Neva |
S, 0930 - 1420 |
FLAGG 111 - Computer Lab |
CPJ 4340.80 |
Project Driven Website Design |
Mole, James |
M, 1810 -2240 |
FLAGG 103 - Computer Lab |
CPJ 7340.80 |
Project Driven Website Design |
Mole, James |
M, 1810 -2240 |
FLAGG 103 - Computer Lab |
CPJ 3091.10 |
Photojournalism Studio IV |
Riecken, Astrid |
W, 1810 -2240 |
SMITH 207 |
CPJ 7815.10 |
Thesis Travel Project |
Sterner, Susan |
None- ### |
### - None |
CPJ 6800.10 |
Independent Study: Photojournalism: Independent Study |
Sterner, Susan |
None- ### |
### - None |
CPJ 6900.10 |
Internship: MA Photojournalism |
Sterner, Susan |
None- ### |
### - None |
CPJ 7900.10 |
Photojournalism Graduate Thesis |
Sterner, Susan |
T, 1300 - 1730 |
FLAGG 111 - Computer Lab |
CPJ 2091.10 |
PJ Studio: Sequence and Narrative |
Tankersley, Benjamin |
W, 1810 -2240 |
SMITH 207 and A-2A03 |
PRINTMAKING
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
CPR 3361.80 |
The Wood Block Print |
McAleer-Keeler, Kerry |
R, 1300 - 1730 |
FLAGG B-108 & B-109 |
CPR 6361.80 |
The Wood Block Print |
McAleer-Keeler, Kerry |
R, 1300 - 1730 |
FLAGG B-108 & B-109 |
FINE ARTS
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
FA 1601.10 |
New Media: Digital Art |
Agricola, Amanda |
M, 1300 -1730 |
SMITH - 405 -FA/AH room ONLY |
FA 1501.10 |
Black & White Photography |
Alston, Omya |
M, 1810 - 2240 |
SMITH- 214 - Art Studio |
FA 6295.80 |
Critical Practices |
Bass, Holly |
W, 1250 - 1510 |
SMITH - 402 |
FA 1401.12 |
Painting: Visual Thinking |
Braciale, Kara |
F, 1300 - 1730 |
FLAGG - B-135 - Classroom |
FA 1502.10 |
Color Photography |
Brown, Jaclyn |
W, 1300 - 1730 |
SMITH - 405 -FA/AH room ONLY |
FA 6292.10 |
Art History and Theory for Artists |
Carlson, Michele |
M, 1300 -1530 |
SMITH - 402 |
FA 1301.10 |
Drawing Fundamentals |
Carlson, Michele |
T, 1300 - 1730 |
SMITH - 401B - Art Studio |
FA 6295.10 |
Critical Practices |
Carlson, Michele |
W, 1530 - 1750 |
SMITH - 402 |
FA 1502.11 |
Color Photography |
Carr, Kelly |
M, 0800 -1230 |
SMITH - 405 -FA/AH room ONLY |
FA 1501.13 |
Black & White Photography |
Chao, Chan |
T, 0800 - 1230 |
SMITH - 214 - Art Studio |
FA 1501.12 |
Black & White Photography |
Chao, Chan |
M, 0800 -1230 |
SMITH - 214 - Art Studio |
FA 1601.12 |
New Media: Digital Art |
Cheung, Natalie |
M, 1810 - 2240 |
SMITH - 405 -FA/AH room ONLY |
FA 3501.80 |
Special Topics: Photography: Adv.PostProd.Nuancing the Story |
Colt, Jasper |
T, 1810 - 2240 |
FLAGG- 111 - Computer Lab |
FA 3401.80 |
Special Topics: Painting: Meaning in Abstraction |
Goodman, Janis |
R, 1300 -1730 |
FLAGG - B-135 - Classroom |
FA 6401.80 |
Special Topics: Painting:Meaning in Abstraction |
Goodman, Janis |
R, 1300 -1730 |
FLAGG - B-135 - Classroom |
FA 1015.10 |
Wheelthrown Ceramics |
Hardy, Katherine |
W, 0800 -1230 |
FLAGG - B-116 and B-111 |
FA 1502.12 |
Color Photography |
Hazelden, Jeff |
W, 1810 - 2240 |
SMITH - 405 -FA/AH room ONLY |
FA 1401.10 |
Painting: Visual Thinking |
Henson, Maren |
M, 1810 - 2240 |
FLAGG - B-135 - Classroom |
FA 4195.10 |
Critical Practices |
Huckenpahler, James |
M, 1300 - 1730 |
SMITH - 501 - Art Studio |
FA 1601.13 |
New Media: Digital Art |
Ikard, Luke |
R, 1300 -1730 |
SMITH - 405 -FA/AH room ONLY |
FA 6998.80 |
Thesis Research |
Kessmann, Dean |
### - None |
None - ### |
FA 6999.10 |
Thesis Research |
Kessmann, Dean |
W, 1250 - 1510 |
Smith - 102 - Art Studio |
FA 4199.10 |
Internship |
Lee, Katherine |
None - ### |
None - ### |
FA 1501.11 |
Black & White Photography |
McAfee, Antonio |
W, 1300 - 1730 |
SMITH - 214 - Art Studio |
FA 2190.80 |
Screenprinting |
McAleer-Keeler, Kerry |
M, 1810 - 2240 |
FLAGG - B130-B & B130-A |
FA 6901.80 |
Screenprinting |
McAleer-Keeler, Kerry |
M, 1810 - 2240 |
FLAGG - B130-B & B130-A |
FA 3901.80 |
Special Topics: Fine Arts:Box Elements in Book Arts |
McAleer-Keeler, Kerry |
T, 1300 - 1730 |
FLAGG - B-100-E; B - 108 |
FA 6296.10 |
Studio Visits |
Montoya, Maria del Carmen |
F, 0930 - 1730 |
SMITH - 402 |
FA 6298.10 |
Internship |
Montoya, Maria del Carmen |
None - ### |
None - ### |
FA 1401.13 |
Painting: Visual Thinking |
Obendorfer, Cory |
W, 1810 - 2240 |
FLAGG - B-135 - Classroom |
FA 1401.11 |
Painting: Visual Thinking |
Obendorfer, Cory |
W, 1300 - 1730 |
FLAGG - B-135 - Classroom |
FA 2113.10 |
Ceramics Sculpture |
Ozdogan, Turker |
W, 1300 - 1730 |
Smith 304 - Studio |
FA 1101.11 |
Intro to Handbuilt Ceramics |
Ozdogan, Turker |
M, 1300 - 1730 |
Smith 304 - Studio |
FA 1502.13 |
Color Photography |
Sakai, Jennifer |
T, 1300 - 1730 |
Smith 405 - FA/AH room ONLY |
FA 3101.80 |
Special Topics: Ceramics: Ceramic Practice |
Sohn, Hae Won |
M, 1810 - 2240 |
FLAGG B-116 & B-111 |
FA 1015.11 |
Wheelthrown Ceramics |
Sohn, Hae Won |
W, 1300 - 1730 |
FLAGG B-116 & B-111 |
FA 6611.80 |
Video Art and Time-based Media |
Sterner, Susan |
R, 1300 - 1730 |
SMITH A-2A03 |
FA 1101.10 |
Intro to Handbuilt Ceramics |
Varga, Judit |
T, 1300 - 1730 |
Smith 304 - Studio |
FA 3901.82 |
Special Topics: Time and Materials |
Vieira, Allyson |
W, 1810 - 2240 |
FLAGG B-115 - Studio; B-200 |
FA 6249.80 |
Special Topics: Time and Materials |
Vieira, Allyson |
W, 1810 - 2240 |
FLAGG B-115 - Studio; B-200 |
FA 4193.80 |
Professional Practices |
Vieira, Allyson |
R, 1300 - 1730 |
FLAGG 104 |
FA 1301.11 |
Drawing Fundamentals |
Wheeler, William |
R, 1810 - 2240 |
Smith 401B- Art Studio |
FA 2190.10 |
Special Topics: Fine Art Fundamentals II |
T, 1300 - 1730 |
SMITH A-2A03 |
|
FA 1601.11 |
New Media: Digital Art |
T, 0800 - 1230 |
Smith 405 - FA/AH room ONLY |
THEATRE & DANCE
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
TRDA 1015.10 |
Understanding the Dance |
Burgess, Dana |
TR, 11:10-12:25pm |
Building J Down |
TRDA 1025.10 |
Understanding the Theatre |
Baker, Edmund |
MW 2:20-3:35pm |
Corcoran Hall 101 |
TRDA 1153.10 |
Begn/Intrmd Mod/Post Mod Dance |
Ruzany, Giselle |
MW 4:00-5:15pm |
Marvin Center Dance Studio 241 |
TRDA 1171.10 |
Intermed. Mod/Post Mod. Dance |
Ruzany, Giselle |
MWF 2:20-3:50pm |
Building J Down |
TRDA 1214.10 |
Beginning Acting |
Wilson, Matthew |
MW 9:35-10:50am |
Building XX 202 |
TRDA 1214.11 |
Beginning Acting |
Beckman, Tonya |
MW 11:10am-12:25pm |
Marvin Center Leggett Room |
TRDA 1214.12 |
Beginning Acting |
Drakes, Danielle |
MW 12:45-2:00pm |
Marvin Center Leggett Room |
TRDA 1214.13 |
Beginning Acting |
Drakes, Danielle |
MW 2:20-3:35pm |
Marvin Center Leggett Room |
TRDA 1214.14 |
Beginning Acting |
Largess, William |
MW 12:45-2:00pm |
Building XX 202 |
TRDA 1214.15 |
Beginning Acting |
TBD |
TR 11:10-12:25pm |
Building XX 202 |
TRDA 1214.16 |
Beginning Acting |
McCoy, Brandon |
TR 3:45-5:00pm |
Building XX 202 |
TRDA 1330.10 |
Basics of Production Design |
Johannesdottir, Sigridur |
TR 11:10-12:25pm |
Samson Hall 104 |
TRDA 1330.30 |
Basics of Production Design Laboratory |
Johannesdottir, Sigridur |
M 1:00-5:00pm |
See Dept |
TRDA 1330.31 |
Basics of Production Design Laboratory |
Johannesdottir, Sigridur |
T 1:00-5:00pm |
See Dept |
TRDA 1330.32 |
Basics of Production Design Laboratory |
Johannesdottir, Sigridur |
W 1:00-5:00pm |
See Dept |
TRDA 1330.33 |
Basics of Production Design Laboratory |
Johannesdottir, Sigridur |
R 1:00-5:00pm |
See Dept |
TRDA 2160.10 |
Intermediate Ballet |
Wunder, Irina |
TR 11:10am-12:40pm |
Marvin Center Dance Studio |
TRDA 2173.10 |
Intrmd/Adv Mod/Post Mod Dance |
Rebollar, Erica |
MWF 12:30-2:00pm |
Building J Down |
TRDA 2180.10 |
Movement Improvisation/Perform |
Withers, Maida |
TR 2:20-3:35pm |
Building J Down |
TRDA 2191W.10 |
Dance History |
Buckley, Mary |
TR 11:10am-12:25pm |
Rome B103 |
TRDA 2192.10 |
Repertory/Performance |
Withers, Maida |
||
TRDA 2195W.10 |
Global Dance History |
Gray, Laurel |
TR 11:10am-12:25pm |
Monroe Hall 111 |
TRDA 2215.10 |
Intermediate Acting |
Beckman, Tonya |
MW 9:35-10:50am |
Marvin Center Leggett Room |
TRDA 2250.80 |
Dramatic Writing |
Stokes, Allyson |
TR 12:45-2:00pm |
Marvin Center Leggett Room |
TRDA 2339.10 |
Theatre Practicum |
Traub, John |
||
TRDA 2339.11 |
Theatre Practicum |
Traub, John |
||
TRDA 3157.10 |
Career Strategies for Dance |
Burgess, Dana |
TR 12:30-2:00pm |
Building J Down |
TRDA 3175.10 |
Advanced Modern/Post Mod Dance |
Oppenheim, Sarah |
TR 4:10-6:00pm |
Building J Down |
TRDA 3183.10 |
Dance Composition II |
Rebollar, Erica |
MW 9:20am-10:50am F 4:00-6pm |
Building J Down |
TRDA 3222.10 |
Topics in Advanced Acting |
Wilson, Matthew |
MW 11:10am-12:25pm |
Building XX 202 |
TRDA 3240.10 |
Introduction to Dramaturgy |
Kanter, Jodi |
TR 12:45-2:00pm |
Duques 362 |
TRDA 3246.10 |
History of the Theatre II |
Kanter, Jodi |
TR 3:45-5:00pm |
Phillips Hall 416 |
TRDA 3246W.10 |
History of the Theatre II |
Stokes, Allyson |
TR 3:45-5:00pm |
Duques 250 |
TRDA 4184.10 |
Choreography and Performance |
Withers, Maida |
M 5:00pm-7:00pm |
Building J Down |
TRDA 4595.80 |
Material and Methods |
Traub, John |
TR 3:45-5:00pm |
Samson Hall 104 |
TRDA 4595.81 |
Production Drafting |
Gudenius, Carl |
TR 2:20-3:35pm |
Samson Hall 104 |
TRDA 4595.82 |
Arts and Social Healing |
Sturges, Molly |
MW 2:20-3:35pm |
See Dept |
TRDA 4596.10 |
Independent Study |
Gudenius, Carl |
||
TRDA 4596.11 |
Independent Study |
Gudenius, Carl |
||
TRDA 4597.10 |
Senior Project |
Gudenius, Carl |
||
TRDA 4599.10 |
Honors Thesis |
Gudenius, Carl |
||
TRDA 6330.80 |
Material and Methods |
Traub, John |
TR 3:45-5pm |
Samson Hall 104 |
TRDA 6344.80 |
Production Drafting |
Gudenius, Carl |
TR 2:20-3:35pm |
Samson Hall 104 |