Fall 2020 Course Schedule
The following are the courses being offered by the programs at the Corcoran for the fall 2020 semester. These are subject to change, and the final courses can be found on the schedule on the Office of the Registrar. We hope this is a useful tool for you as you choose your courses.
ART HISTORY
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
AH 1031 |
Survey: Art & Architecture I |
Pollack, R. |
TR 9:35 AM-10:50 AM |
SMTH 114 |
AH 1032 |
Survey: Art & Architecture II |
Weber, E. |
MW 11:10 AM-12:25PM |
SMTH 114 |
AH 2071 |
Intro the Arts in America |
Bjelajac, D. |
MW 12:45 PM-2:00 PM |
SMTH 114 |
AH 2154 |
American Architecture I |
Jacks, P. |
M 4:00 AM-6:30 PM |
SMTH 114 |
AH 2162 |
History of Photography |
Lipinski, L. |
T 9:30 AM-12:00 PM |
FLAGG 107 |
AH 2162W |
History of Photography |
Lipinski, L. |
T 9:30 AM-12:00 PM |
FLAGG 107 |
AH 2191 |
South Asian Art |
McKnight Sethi, C. |
TR 11:10 AM-12:25 PM |
SMTH 115 |
AH 3101 |
Ancient Art of Bronze Age & Greece |
Pollack, R. |
TR 12:45 PM-2:00 PM |
SMTH 114 |
AH 3107 |
Ancient Mexican Civilizations |
Blomster, J. |
MW 3:45 PM-5:00 PM |
SMTH 114 |
AH 3112 |
Romanesque & Gothic Art & Architecture |
Elliott, G. |
TR 12:45 PM-2:00 PM |
SMTH 115 |
AH 3141 |
European Art of the Early 19th Century |
Robinson, L. |
TR 2:20 PM-3:35 PM |
SMTH 114 |
AH 3141W |
European Art of the Early 19th Century |
Robinson, L. |
TR 2:20 PM-3:35 PM |
SMTH 114 |
AH 3143W |
Early 20th Century Art |
Obler, B. |
TR 11:10 AM-12:25 PM |
SMTH 114 |
AH 3153 |
20th Century American Art |
Dumbadze, A. |
T 3:45 PM-6:15 PM |
SMTH 115 |
AH 3170 |
Materials Methods & Techniques in Art History |
Reuther, P. |
F 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG B154 |
AH 4129 |
Manuscripts & Narrative Revivals |
von Barghahn, B. |
R 1:00 PM-3:30 PM |
SMTH 106 |
AH 4129 |
Medicean Florence: Politics & Patronage |
Jacks, P. |
T 9:30 AM-12:00 PM |
SMTH 106 |
AH 4182 |
South Asian Textiles |
McKnight Sethi, C. |
W 10:00 AM-12:30 PM |
SMTH 106 |
AH 4182 |
Asian Art Across Buddhist Networks |
Kumar-Dumas, D. |
M 4:00 PM-6:30 PM |
SMTH 106 |
AH 4197 |
Senior Thesis |
Natif, M. |
-- |
-- |
AH 4198 |
Independent Study |
Natif, M. |
-- |
-- |
AH 4199 |
Internship in Art History |
Natif, M. |
-- |
-- |
AH 6250 |
Seminar in Modern Art |
Obler, B. |
W 1:00 PM-3:30 PM |
SMTH 106 |
AH 6258 |
Historiography |
Bjelajac, D. |
T 2:30 PM-5:00 PM |
SMTH 106 |
AH 6269 |
Global Conceptions |
Dumbadze, A. |
W 6:00 PM-8:30 PM |
SMTH 106 |
AH 6270 |
Collectors & Collections |
Robinson, L. |
M 12:30 PM-3:00 PM |
SMTH 106 |
AH 6286 |
Museum Preventative Conservation I |
Coughlin, M. |
M 2:10 PM-4:00 PM |
FLAGG B-133 |
AH 6298 |
Independent Research in Art History |
Jacks, P. |
-- |
-- |
AH 6298 |
Independent Research in Art History |
Jacks, P. |
-- |
-- |
AH 6299 |
Museum Internship |
Jacks, P. |
-- |
-- |
CORCORAN ART HISTORY
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CAH 1090 |
Art History I |
Matheny, L. |
MW 11:30 AM-12:45 PM |
FLAGG 100 |
CAH 3150W |
Theories & History of Graphic Design |
Lipinski, L. |
R 9:30 AM-12:00 PM |
SMTH 106 |
CAH 6400 |
History of Exhibitions |
Lipinski, L. |
M 9:30 AM-12:00 PM |
SMTH 106 |
CONTINUING EDUCATION
See the Continuing Education page for courses.
CORCORAN GRAPHIC DESIGN
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CGD 2050 |
Typography I |
Severtson, Johan |
T 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG 215 |
CGD 2050 |
Typography I |
TBD |
T 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG 157 |
CGD 3010 |
Digital Illustration Studio |
Pacheco, Michael |
M 6:10 PM-10:40 PM |
FLAGG 157 |
CGD 3090 |
Graphic Design Studio III |
Shelton, Sam |
M 8:00 AM-12:30 PM |
FLAGG 215 |
CGD 4090 |
Graphic Design Thesis I |
TBD |
R 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG 215 |
DECORATIVE ARTS AND DESIGN
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CDAD 6570 |
Proseminar: Research & Writing for Decorative Arts & Design History |
Rochette, E. |
T 10:00 AM-12:30 PM |
S. Dillon Ripley Center Room 3031 |
CDAD 6571 |
Survey of Decorative Arts & Design I (1400-1800) |
Kuykendall, E. |
W 10:00 AM-12:30 PM |
S. Dillon Ripley Center Room 3031 |
CDAD 6573 |
Material Culture Theory: The Arts of Dining |
Kuykendall, E. |
TR 10:00 AM-12:30 PM |
S. Dillon Ripley Center Room 3031 |
CDAD 6574 |
Women Designers of the 20th Century |
Lay, E . |
T 2:00 PM-4:30 PM |
S. Dillon Ripley Center Room 3031 |
CDAD 6900 |
Independent Study |
Kuykendall, E. |
n/a |
n/a |
CDAD 6902 |
Internship |
Kuykendall, E. |
n/a |
n/a |
CDAD 6998 |
Thesis I |
Kuykendall, E. |
n/a |
n/a |
CDAD 6999 |
Thesis II |
Kuykendall, E. |
n/a |
n/a |
DESIGN
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CDE 1090 |
Design Fundamentals I |
Severtson, Johan |
R 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG B136 |
CDE 1090 |
Design Fundamentals I |
Park, Hyung |
R 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG 157 |
CDE 1090 |
Design Fundamentals I |
Kim, Sohee |
R 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG B103 |
CDE 1091 |
Design Fundamentals II |
TBD |
M 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG B136 |
CDE 2090 |
Design Studio I |
Jamshidi, Sara |
W 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG 222 |
CDE 3800 |
Independent Study |
Jamshidi, Sara |
EXHIBITION DESIGN
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CEX 6010 |
Core Studio: Introduction to Exhibition Planning and Design |
Dietz, Andrea |
T 1:00 PM - 5:30 PM |
FLAGG 140 (Design Lab) |
CEX 6011 |
Core Studio: Introduction to Tools and Methods of Visual Representation |
Polk, David |
F 1:00 PM - 5:30 PM |
FLAGG B120 |
CEX 6800 |
Independent Study: Exhibition Design |
Dietz, Andrea |
||
CEX 7010 |
Exhibition Design Studio III: Visual Storytelling |
Leithauser, M; Kirk, D |
M 6:10 PM-10:40 PM |
FLAGG 157 |
CEX 7800 |
Exhibition Design Capstone/Thesis Part 1 |
Dietz, Andrea |
R 1:00 PM - 5:30 PM |
FLAGG 140 (Design Lab) |
FINE ARTS
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CSA 1401.10 |
ST: Fine Arts: Fine Art Fundamentals (Painting: Visual Thinking) |
T 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-135 |
|
CSA 1101.11 |
Handbuilt Ceramics |
Ozdogan, Turker |
T 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-169 |
CSA 1101.10 |
Handbuilt Ceramics |
Ozdogan, Turker |
R 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-169 |
CSA 1102.10 |
Intro to Wheelthrown Ceramics |
Sohn, Hae Won |
T 8:00 AM - 12:30 PM |
Flagg B-106 |
CSA 1102.11 |
Intro to Wheelthrown Ceramics |
Hardy, Katherine |
W 8:00 PM - 12:30 PM |
Flagg B-106 |
CSA 1301.10 |
Drawing Fundametals |
Oberndorfer, Cory |
W 8:00 PM - 12:30 PM |
Smith 401-B |
CSA 1401.10 |
Painting Visual Thinking |
Oberndorfer, Cory |
W 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-135 |
CSA 1401.11 |
Painting Visual Thinking |
Braciale Nath, Kara |
M 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-135 |
CSA 1501.10 |
Introduction to Black & White Photography |
Alston, Omya |
M 6:10 PM - 11:40 PM |
Smith 214 |
CSA 1501.11 |
Introduction to Black & White Photography |
Chao, Chan |
M 1:00 PM - 5:30 PM |
Smith 214 |
CSA 1501.12 |
Introduction to Black & White Photography |
McAfee, Antonio |
W 1:00 PM - 5:30 PM |
Smith 214 |
CSA 1501.13 |
Introduction to Black & White Photography |
Carr, Kelly |
M 8:00 PM - 12:30 PM |
Smith 214 |
CSA 1501.14 |
Introduction to Black & White Photography |
Kessmann, Dean |
Smith 214 |
|
CSA 1501.15 |
Introduction to Black & White Photography |
Kessmann, Dean |
R 1:00 PM - 5:30 PM |
Smith 214 |
CSA 1502.10 |
Introduction to Digital Color Photography |
Hazelden, Jeffrey |
W 6:10 PM- 11:40 PM |
Smith 405 |
CSA 1502.11 |
Introduction to Digital Color Photography |
Carr, Kelly |
T 1:00 PM - 5:30 PM |
Smith 405 |
CSA 1502.12 |
Introduction to Digital Color Photography |
Lee, Katherine |
W 8:00 AM - 12:30 PM |
Smith 405 |
CSA 1502.13 |
Introduction to Digital Color Photography |
Eich, Matt |
T 8:00 AM - 12:30 PM |
Smith A-2A03 - Digital Lab Classroom & 2A04 - FAAH Computer Lab |
CSA 1502.14 |
Introduction to Digital Color Photography |
Sakai, Jennifer |
M 6:10 PM - 11:40 PM |
Smith 405 |
CSA 1601.10 |
New Media Digital Art |
Ikard, Luke |
F 1:00 PM - 5:30 PM |
Smith 405 |
CSA 1601.11 |
New Media Digital Art |
Cheung, Natalie |
T 6:10 PM- 11:40 PM |
Smith 405 |
CSA 1601.12 |
New Media Digital Art |
Agricola, Amanda |
T 6:10 PM- 11:40 PM |
Smith 405 |
CSA 1601.13 |
New Media Digital Art |
Davis, Brian |
T 8:00 AM - 12:30 PM |
Smith 405 |
CSA 2091.10 |
Photography Studio Sequencing and Naarrative Strategies |
Eich, Matthew |
M 1:00 PM - 5:30 PM |
Smith A-2A03 - Digital Lab Classroom & 2A04 - FAAH Computer Lab, 207 |
CSA 3901.80 |
Fine Art Studio Experimental Materiality |
Montoya, Maria del Carmen |
M 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-158 and B-200 - Studio |
CSA 2001.80 |
Concept Lab |
Montoya, Maria del Carmen |
M 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-158 and B-200 - Studio |
CSA 2570.10 |
Studio and Location Lighting |
Tankersley, Benjamin |
F 8:00 AM - 12:30 PM |
Flagg 130 |
CSA 2701.10 |
Printmaking Medium and Materials Worksho |
Carlson, Michele |
T 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-109 - Studio, B-100-E - Studio, & B-108 - Studio |
CSA 2702.80 |
Screenprinting |
Carlson, Michele |
M 6:10 PM - 11:40 PM |
Flagg B-130-B - Classroom & B-130-A - Papermaking Studio |
CSA 3092.10 |
Fine Art Studio Critical Practices in Making |
Page, David |
W 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-115 |
CSA 3901.80 |
Documentary Photography |
Riecken, Astrid |
W 1:00 PM - 5:30 PM |
Smith 405 |
CSA 3535.80 |
Advanced Digital Photography |
R 8:00 AM - 12:30 PM |
Smith A-2A03 - Digital Lab Classroom & 2A04 - FAAH Computer Lab |
|
CSA 3901.80 |
Special Topics: Cross-Disciplinary Studio Arts |
Sham, James |
T 1:00 PM - 5:30 PM |
Smith 401B |
CSA 3913.10 |
Painting Off the Wall |
Braciale Nath, Kara |
T 8:00 AM - 12:30 PM |
Flagg B-135 |
CSA 4085.10 |
Directed Studies Studio Arts |
Carlson, Michele |
||
CSA 4092.80 |
Fine Art Thesis I |
Vieira, Allyson |
MW 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-112 |
CSA 4095.80 |
Critical Practices |
Vieira, Allyson |
W 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-112 |
CSA 4098.10 |
Internship Studio Arts |
Carlson, Michele |
||
CSA 6010.80 |
Social Practice Workshop |
Montoya, Maria del Carmen |
W 8:00 AM - 12:30 PM |
Flagg 226 |
CSA 6015.10 |
History & Theory of Art in Public Realm |
Rigg, Siobhan |
M 1:00 PM -5:30 PM |
Flagg 226 |
CSA 6094.10 |
Writing in Practice |
Carlson, Michele |
M 1:00 PM -3:30 PM |
Smith 402 |
CSA 6095.10 |
Critical Practices |
Sham, James |
W 3:30 PM - 5:50PM |
Smith 402 |
CSA 6095.80 |
Critical Practices |
Rigg, Siobhan |
W 12:50 PM - 3:10 PM |
Smith 402 |
CSA 6096.10 |
Studio Visits |
Kessmann, Dean |
F 9:30 AM - 5:30 PM |
Smith 402 |
CSA 6097.10 |
Topics in Public Strategies |
T 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg 226 |
|
CSA 6098.10 |
Studio Arts Internship |
Montoya, Maria del Carmen |
||
CSA 6702.80 |
Screenprinting |
Carlson, Michele |
M 6:10 PM - 11:40 PM |
Flagg B-130-B - Classroom & B-130-A - Papermaking Studio |
CSA 6901.80 |
Special Topics: Cross-Disciplinary Studio Arts: Meditation & Art Practice |
Sham, James |
T 1:00 PM - 5:30 PM |
Smith 401B |
CSA 6998.80 |
Thesis Research |
Kessmann, Dean |
W 12:50 PM - 3:10 PM |
Smith 402 |
CSA 6999.10 |
Thesis Research |
Kessmann, Dean |
||
CSA 3020.10 |
Photography/Photojournalism Studio Seminar |
M 1:00 PM - 3:30 PM |
Smith 207 |
|
CSA 3021W.10 |
Topics in Fine Art Seminar |
M 1:00 PM - 3:30 PM |
Flagg 107 |
MUSEUM STUDIES
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CMST 6101.10 |
Museum Management |
van Balgooy, Max |
M 3:00 PM - 5:00 PM |
FLAGG 215 |
CMST 6105.10 |
Museum Fundraising |
Southern, Kathryn |
W 4:00 PM - 6:00 PM |
FLAGG 105 |
CMST 6107.10 |
Museum Ethics and Values |
Anderson, Susan |
TR 10:40 AM - 12:30 PM |
FLAGG 107 |
CMST 6201.10 |
Introduction to Museum Collections |
M 5:10 PM - 7:00 PM |
FLAGG 100-Auditorium |
|
CMST 6203.80 |
Preventive Conservation Concepts |
Coughlin, Mary |
T 2:10 PM - 4:00 PM |
FLAGG B156 |
CMST 6205.10 |
Archival Practice |
Horton, Robert |
M 5:10 PM - 7:00 PM |
SMITHSONIAN |
CMST 6301.10 |
Museum Exhibitions: Curatorial Practice and Planning |
Rice, Kym |
M 2:10 PM - 4:00 PM |
FLAGG 100-Auditorium |
CMST 6305.10 |
Visitor Perspectives: Museum Evaluation in Exhibitions |
Palmquist, Sasha |
TR 4:10 PM - 6:00 PM |
FLAGG 215 |
CMST 6307.10 |
Interpreting Historic House Museums |
van Balgooy, Max |
T 3:10 PM - 5:00 PM |
FLAGG B133 |
CMST 6403.10 |
Museums and Digital Technology |
Anderson, Susan |
W 2:10 PM – 4:00 PM |
FLAGG B154 |
CMST 6601.10 |
Critical Visitor Experience |
Anderson, Susan |
TR 2:10 PM - 4:00 PM |
FLAGG B154 |
CMST 6601.13 |
Museums and Social Justice |
Schiavo, Laura |
T 2:10 PM - 4:00 PM |
FLAGG 107 |
CMST 6701.10 |
Museum History and Theory |
W 2:10 PM – 4:00 PM |
SMITHSONIAN |
FIRST-YEAR FOUNDATION
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CFN 1090.10 |
Drawing and Surface |
Henson, Maren |
M 1:00 PM - 5:30 PM |
SMITH 401B |
CFN 1090.11 |
Drawing and Surface |
W 1:00 PM - 5:30 PM |
SMITH 401B |
|
CFN 1090.12 |
Drawing and Surface |
Henson, Maren |
F 1:00 PM - 5:30 PM |
SMITH 401B |
CFN 1091.10 |
Studio 1: Form and Materials |
Wheeler, William |
F 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-100-D, B-200 , & B-116 |
CFN 1091.11 |
Studio 1: Form and Materials |
Wheeler, William |
W 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-100-D, B-200 , & B-116 |
CFN 1091.12 |
Studio 1: Form and Materials |
M 1:00 PM - 5:30 PM |
Flagg B-100-D, B-200 , & B-116 |
|
CFN 1091.13 |
Studio 1: Form and Materials |
Vieira, Allyson |
R 6:10 PM - 11:40 PM |
Flagg B-100-D, B-200 , & B-116 |
INTERIOR ARCHITECTURE
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
IA 3200 |
Studio 2 |
Jones, Scott |
MW 2:00-6:30 PM |
Flagg 217 |
IA 3225 |
Materials and Color Theory |
Speck, Erin |
T 9:00 AM-1:30 PM |
Flagg 212 |
IA 3250 |
Introductory Digital Design Tools |
Reynolds, Steven |
T 6:00-10:30 PM |
Flagg B120 |
IA 4400 |
Studio 4 |
Volchanksy, Nadia |
TR 9:00 AM-1:30 PM |
Flagg 217 |
IA 4400 |
Studio 4 |
Carleton, Kristin |
TR 9:00 AM-1:30 PM |
Flagg 216 |
IA 4425 |
Fundamentals of Lighting and Acoustics |
Speck, Erin |
W 9:00-11:30 AM |
Flagg 216 |
IA 4450W |
Pre-Design for Studio 5 |
Filipescu, Christina |
W 12:30-5:00 PM |
Flagg 216 |
IA 6100 |
Studio 1 Graduate |
Anderson, Catherine |
MW 9:00 AM-1:30 PM |
Flagg 217 |
IA 6125 |
Graphic Communciations |
Filipescu, Christina |
T 12:30-5:00 PM |
Flagg B136 |
IA 6150 |
Sketching Architecture and Design |
Raimond, Austin |
TR 9:00 AM-1:30 PM |
Flagg 218 |
IA 6400 |
Studio 4 Graduate |
Volchanksy, Nadia |
MW 9:00 AM-1:30 PM |
Flagg 212 |
IA 6425 |
Lighting and Acoustics |
Speck Erin |
R 9:00-11:30 AM |
Flagg 212 |
IA 6450 |
Research Seminar for Studio 5 |
Raimond, Austin |
T 12:30-5:00 PM |
Flagg 218 |
IA 1000 |
Dean's Seminar: Modern Architecture + Design |
Travis, Stephanie |
TR 11:00 AM-12:15 PM |
Flagg 215 |
INTERACTION DESIGN
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CIXD 2090 |
Narrative Media for Interaction |
TBD |
M 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG 219 |
CIXD 2091 |
Systems Thinking for Interaction Design |
Lee, Jae Rhim |
W 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG 219 |
CIXD 2111 |
Creatie Code |
Patton, Kevin |
F 8:00 AM-12:30 PM |
FLAGG 219 |
CIXD 3110 |
Topics in Interaction Design Studio |
Miller, J |
R 6:10 PM-10:40 PM |
FLAGG 219 |
CIXD 3820 |
Engagment Lab |
Montoya, M |
W 8:00 AM-12:30 PM |
FLAGG 219 and FLAGG 226 |
CIXD 6010 |
Interaction Design for Service |
Lee, Jae Rhim |
T 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG 219 |
CIXD 6011 |
Narrative Media Design for Interaction |
TBD |
M 1:00 PM-5:30 PM |
FLAGG 219 |
CIXD 6012 |
Prototyping and Fabrication |
Varelidi, Chloe |
R 8:00 AM-12:30 PM |
FLAGG 219 and FLAGG B134 |
CIXD 6080 |
Engagment Lab |
Montoya, M |
W 8:00 AM-12:30 PM |
FLAGG 219 and FLAGG 226 |
CIXD 6110 |
Topics in Interaction Design Studio |
Miller, J |
R 6:10 PM-10:40 PM |
FLAGG 219 |
CIXD 6998 |
Interaction Design Thesis I |
Lee, Jae Rhim |
T 6:10 PM-10:40 PM |
FLAGG 140 (Design Lab) |
MUSIC
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
MUS 1061 |
University Singers |
Clark, B |
W 7:15 PM-9:45 PM |
Phillips B-120 |
MUS 1081 |
Orchestra |
Wood, S |
M 6:30 PM-9:00 PM |
Phillips B-120 |
MUS 1083 |
Symphonic Band |
Schmitz, M |
W 5:10 PM-6:25 PM |
Phillips B-120 |
MUS 1083 |
Wind Ensemble |
Schmitz, M |
W 3:45 PM-5:00 PM |
Phillips B-120 |
MUS 1083 |
Women's Ensemble Choir |
Kempskie, J |
W 5:30 PM-6:45 PM |
Phillips B-120 |
MUS 1104 |
Art and Culture of the DJ |
Kajikawa, L |
TBA |
Phillips B-120 |
MUS 1104 |
Trends in Electronic Music |
Stebbins, H |
MW |
Phillips B-120 |
PHOTOJOURNALISM
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
CPJ 3090.80 |
PJ Visual Reportage |
Riecken, Astrid |
W 1:00 PM - 5:30 PM |
SMTH 405 |
CPJ 4090.80 |
Photojournalism Thesis I |
Eich, Matt |
W 1:00 PM - 5:30 PM |
SMTH 207 |
CPJ 6010.10 |
New Media Photojournalism Image and Impact |
Sterner, Susan |
R 1:00 PM - 5:30 PM |
FLAGG 104 |
CPJ 6050.10 |
Advanced Multimedia Lab I |
Elfers, Stephen |
R 6:10 PM - 11:40 PM |
FLAGG B-103 |
CPJ 6100.10 |
Research, Reporting & Writing |
Roig-Franzia, Manuel |
M 8:10 PM - 11:40 PM |
FLAGG B-103 |
CPJ 6110.10 |
Story and Narrative |
Frankfurter, Michelle |
W 1:00 PM - 5:30 PM |
FLAGG B-103 |
CPJ 6900.10 |
Internship: MA Photojournalism |
Sterner, Susan |
none |
none |
CPJ 7010.10 |
Photojournalism GradSem III |
Yeager, Holly |
R 1:00 PM - 5:30 PM |
FLAGG B-133 |
CPJ 7320.80 |
Fine Printing Technique |
none |
R 8:00 AM - 12:30 PM |
|
CPJ 7800.10 |
Thesis Workshop |
Sterner, Susan |
T 8:00 AM - 12:30 PM |
FLAGG B-103 |
CPJ 7815.10 |
Thesis Travel Project |
Sterner, Susan |
None |
None |
THEATRE AND DANCE
Subject Code |
Course Name |
Primary Instructor |
Time |
Location |
---|---|---|---|---|
TRDA 1000.10 |
Global Dress and Culture |
Wetenhall, T |
MW |
MON B36 |
TRDA 1015.10 |
Understanding the Dance |
Burgess, D |
TR 11:10 AM - 12:25 PM |
J DOWN |
TRDA 1020.MV |
Women and the Creative Process |
Buckley, M |
TR 11:30 AM-12:45 PM |
AMES B109 |
TRDA 1025.10 |
Understanding the Theatre |
Wetenhall, T |
MW 12:45 PM - 02:00 PM |
MON 253 |
TRDA 1035.10 |
Theatre Production |
Gudenius, C |
TR 3:45 PM - 05:00 PM |
XX 202 |
TRDA 1151.10 |
Beginning/Intermediate Ballet |
Wunder, I |
MW 9:35 AM - 10:50 AM |
MARC DSTU |
TRDA 1152.10 |
Beginning Modern/Postmodern Dance |
Ruzany, G |
MW 12:45 PM - 02:00 PM |
MARC DSTU |
TRDA 1170.10 |
Intermediate/ Post Mod Dance |
Ruzany, G |
MWF 2:20 PM - 03:50 PM |
J DOWN |
TRDA 1214.10 |
Beginning Acting |
Wilson, M |
MW 9:35 AM - 10:50 AM |
XX 202 |
TRDA 1214.11 |
Beginning Acting |
McCoy, B |
TR 3:45 PM - 05:00 PM |
MARC LEGT |
TRDA 1214.12 |
Beginning Acting |
Beckman, T |
MW 9:35 AM - 10:50 AM |
MARC LEGT |
TRDA 1214.13 |
Beginning Acting |
Largess, W |
TR 2:20 PM - 3:35 PM |
XX 202 |
TRDA 1214.14 |
Beginning Acting |
Drakes, D |
MW 2:20 PM - 3:35 PM |
MARC LEGT |
TRDA 1214.15 |
Beginning Acting |
Hopkins, J |
TR 12:45 PM - 2:00 PM |
XX 202 |
TRDA 1330.10 |
Basics of Production Design |
Traub, J |
TR 11:10 AM - 12:25 PM |
SAMS 104 |
TRDA 2172.10 |
Intermediate/Advanced Modern/Postmodern Dance I |
Rebollar, E |
MWF 12:30 PM - 2:00 PM |
J DOWN |
TRDA 2185.10 |
Trends in Performance |
|
TR 2:20 PM - 3:35 PM |
J DOWN |
TRDA 2191W.10 |
Dance History |
Burgess, D |
TR 12:45 PM - 2:00 PM |
JDOWN |
TRDA 2192.10 |
Repertory/Performance |
Burgess, D |
SEE DEPT |
SEE DEPT |
TRDA 2195W.10 |
Global Dance History |
Gray, L |
TR 11:10 AM - 12:25 PM |
DHSE B117 |
TRDA 2215.10 |
Intermediate Acting |
Beckman, T |
11:10 AM - 12:25 PM |
MARC LEGT |
TRDA 2240.80 |
Play Analysis |
Stokes, A |
12:45 PM - 2:00 PM |
MARC LEGT |
TRDA 2339.10 |
Theatre Practicum |
Traub, J |
||
TRDA 2339.11 |
Theatre Practicum |
Traub, J |
||
TRDA 3131W.10 |
Theatre of Social Change |
Kanter, J |
TR 11:10 AM - 12:25 PM |
MARC LEGT |
TRDA 3174.10 |
Advanced Modern/Postmodern Dance I |
Oppenheim, S |
TR 4:10 PM - 6:00 PM |
J DOWN |
TRDA 3182.10 |
Dance Composition I |
|
MW 9:20 AM - 10:50 AM |
J DOWN |
TRDA 3245.10 |
History of the Theatre I |
Wetenhall, T |
MW 9:35 AM - 10:50 AM |
BELL 105 |
TRDA 3245W.10 |
History of the Theatre I |
Stokes, A |
TR 3:45 PM - 5:00 PM |
BELL 204 |
TRDA 3334.10 |
Introduction to Audio Design |
Traub, J |
TR 2:20 PM - 3:35 PM |
BELL 107 |
TRDA 4184.10 |
Choreography and Performance |
|
M 5:00 PM - 7:00 PM |
J DOWN |
TRDA 4275.10 |
Directing for the Theatre |
Kanter, J |
W 2:20 PM - 4:50 PM |
XX 202 |
TRDA 4595.10 |
Scenic and Faux Painting |
Johannesdottir, S |
WF 9:30 AM - 10:50 AM |
SAMS 104 |
TRDA 4596.10 |
Independent Study |
Gudenius, C |
||
TRDA 4596.11 |
Independent Study |
Gudenius, C |
||
TRDA 4597.10 |
Senior Project |
Gudenius, C |
||
TRDA 4598.10 |
Internship |
Gudenius, C |
||
TRDA 4599.10 |
Honors Project |
Gudenius, C |