2013 Student Award Winners

Photo of Undergrad Award Ceremony
May 01, 2013

 

ART EDUCATION

Daniel DiTondo Prize

Indigo Wakatama

Academic Excellence in Art Education Award

Michael Thompson

Academic Excellence in Art Education Award

Sarah Gettman

Art Education Faculty Award

Patrick Masterson

Art Education Faculty Award

Jessica Metzger

 

ARTS AND HUMANITIES

Foundation Year Writing Award

Lucien Liz-Lepiorz

Undergraduate Creative Writing Award

Lauren Roll

Undergraduate Critical Writing Award

Diana Lita Ledesma

Art Studies Faculty Award

Lauren Wright

Art Studies Faculty Award

Renata Salazar-Costa

Art Studies Faculty Award

Jane Pierce

Ann Elson Memorial Prize for Academic Excellence

Umair Badheeu

Sons of the Revolution in the District of Columbia Prize

Ashley Hopkins

 

CONTINUING EDUCATION

CE Drawing and Painting Faculty Award

Denise Paolella

Tiby Sharlin Award

Anja Clark

Jewelry Faculty Award

Adriana Radulescu

 

UNDERGRADUATE DESIGN

Undergraduate Design Faculty Award

Nora Mosley

Undergraduate Design Faculty Award

Navy Sisomphou

Undergraduate Design Faculty Award

Scott O'Banion

Senior Faculty Award in Design

Kat White

Senior Writing Award in Design

Diana Lita Ledesma

Senior Thesis Design Award

Monica Chance

Senior Thesis Design Award

Maribel Gray

Nancy and Pat Taylor Award for Excellence in Design

Anne Harrod

Samuel Boyer Holvey Memorial Award for Design

Carissa Sudjono

Interior Design Faculty Award

Tomas Belmar

Samuel Boyer Holvey Memorial Award for Design

Raz Khashoggi

Interior Design Faculty Award

Bradley Krise

Hubert Leckie Memorial Award

Jamie Cooper-Anderson

Hubert Leckie Memorial Award

James Bonilla

Interior Design Faculty Award

Azuka Enkhbaatar

Polly Logan Award

Neha Pathare

 

FINE ART

Fine Art Faculty Award

Helena Cervantes

Fine Art Faculty Award

Lorenzo Cardim DeAlmeida

Fine Art Faculty Award

Annie Hanson

A.H.O. Rolle Prize

Whitney Waller

Linda and Douglas Rosenbaum Scholarship

Halsey Berryman

Thomas Bowden Memorial Award

Katie Macyshyn

Veronica Maz Award

Deshaundon Jeanes

Ethel Lorraine Bernstein Memorial Award

Bryana Robinson

Ethel Lorraine Bernstein Memorial Award

Robert Yi

Ceramics Department Rookie of the Year Award

Nathan Lewis

Arrowmont School of Arts and Crafts Workshop Scholarship

Dandan Luo

Ceramics Faculty Award for Artistic Excellence

Abby Friedman

Drawing and Painting Faculty Award

Drawing and Painting Faculty Award

Dr. William A. Newman Award

Travis Wagner

Dr. William A. Newman Award (2012)

Kyrae Cowan

Printmaking Faculty Award

Cynthia Tidler

Hybrid Print Award

Conor Martin

Off the Press Award

Hope Sorensen

Lolo Sarnoff Prize

Jeremiah Holland

Raymond Kruger Memorial Scholarship

Eliot Hicks

Martha von Hirsch Memorial Scholarship

Travis Wagner

Berthold Schmutzhart Award

Gabriel Mellan

 

FOUNDATION STUDIES

Foundation Faculty Award for Color Theory

Febbie Moore

Foundation Faculty Award for Communication Design

Jessica Metzger

Foundation Faculty Award for Drawing

Kohei Urakami

Foundation Faculty Award for Resources

Suda Srigatesook

Foundation Faculty Award for Light Studies

Olivia Harding

Foundation Faculty Award for Visual Concepts

Grace Boyle

Mary Lyle Memorial Scholarship

Nathan Lewis

Margaret D. Rust Memorial Scholarship

Lucien Liz-Lepiorz

 

PHOTOGRAPHY

Fine Art Photography Faculty Award

Sebastien Arbona

Fine Art Photography Faculty Award

Joey Alzamora

Fine Art Photography Faculty Award

Traci Lee

Photography Thesis Exhibition Award

Joan Oh

Stephen Lee Szabo Memorial Award

Jessica Lancaster

Stephen Lee Szabo Memorial Award

Amber Carter

Myra Miller Groobert Memorial Scholarship

Julia Clouser

Natalie W. Cheung JumpStart Thesis Award

Caitlin Miller

Photojournalism Faculty Award

Devon Shaw

Photojournalism Faculty Award

Kendelyn Ouellette

Photojournalism Faculty Award

Tracy Eustaquio

Photojournalism Faculty Award

Lindsay Crisler

Photojournalism Faculty Award

Karin Rodney-Haapala

 

SERVICE AND LEADERSHIP

Emerging Leader Award

Eliot Hicks

Emerging Leader Award

Halsey Berryman

Outstanding Achievement in Leadership Award

Matthew Rose

Outstanding Achievement in Leadership Award

Aileen Beringer

Outstanding Achievement in Leadership Award                                                                            

Katie Macyshyn

Alumni Award for Altruism

Allison Nambo

 

 

ART EDUCATION

Daniel DiTondo Prize

Karramah "Kasi" Burns

Academic Excellence in Art Education Award

Gabriela Lujan

Academic Excellence in Art Education Award

Amanda Ashman

Academic Excellence in Art Education Award

Paige Byrne

Academic Excellence in Art Education Award

James Tsikerdanos

Master's Thesis Award

Kayla McCormick

 

ART AND THE BOOK

Book Purchase Award

Jaime Shafer

Artists' Book Award

Maria San Martin Riutort

Artists' Book Award

Marjorie Devereux

Art and the Book Academic Award

Elizabeth Curren

Art and the Book Faculty Award for Excellence in Studio Work

Na'ama Zussman Cohavi

Art and the Book Faculty Award for Excellence in Studio Work

Jennaway Pearson

Art and the Book Program Award

Jaime Shafer

Art and the Book Program Award

Whitney Stahl

Marginalia Student Award

Elizabeth Curren

Marginalia Student Award

Jaime Shafer

Lithography Award

Whitney Stahl

Off the Press Award

Jennaway Pearson

Golden Squeegee Award from Handprint Workshop International

Maria San Martin Riutort

Pyramid Atlantic Art Center Studio Scholarship

Marjorie Devereux

 

ARTS AND HUMANITIES

Graduate Creative Writing Award

Rebecca Harlan

Sons of the Revolution in the District of Columbia Prize

Megan Butterfield

Constance Bergfors Travel Research Prize

Karin Rodney-Haapala

 

EXHIBITION DESIGN

Exhibition Design Faculty Award for Excellence in Design

Jeanette Sawyer

Exhibition Design Faculty Award for Excellence in Design

Ifigenia “Ifi” Flores

 

INTERIOR DESIGN

Interior Design Thesis Postcard Prize

Stephanie Scheivert

Interior Design Faculty Award for Excellence in Design

Kimairy Laws

Interior Design Faculty Award for Excellence in Design

Danielle Haas

Interior Design Faculty Award for Excellence in Design

Ann Fortune

Interior Design Faculty Award for Excellence in Design

Natalie Grasso

Interior Design Chair's Prize for Excellence

Courtney Wilkes

Interior Design Chair's Prize for Excellence

Sydney Luken

 

NEW MEDIA PHOTOJOURNALISM

New Media Photojournalism Faculty Award

Amy Brothers

New Media Photojournalism Faculty Award

Oliver Contreras

New Media Photojournalism Faculty Award

Emma Scott

New Media Photojournalism Faculty Award

Crystal Vander Weit

New Media Photojournalism Faculty Award

Reyna Levine

New Media Photojournalism Faculty Award

Rebecca Harlan

 

SERVICE AND LEADERSHIP

John A. Wanlass Memorial Award

Matthew Horton

Emerging Leader Award

Alexandria Davis

Emerging Leader Award

Arnold Bigger

Emerging Leader Award

Zoeann Murphy

Outstanding Achievement in Leadership Award

Alice Richardson

Outstanding Achievement in Leadership Award

Ifigenia "Ifi" Flores

Outstanding Achievement in Leadership Award

Stephanie Scheivert

Outstanding Achievement in Leadership Award

Rebecca Quinn

Alumni Award for Altruism

Sydney Luken