Spring 2018 Course Offerings

Here are all of the Spring 2018 courses offered by the programs at the Corcoran. These are subject to change, and the final courses can be found on the schedule on the Office of the Registrar. We hope this is a useful tool for you as you choose your courses.

All music courses can be found here.

ART AND THE BOOK

CBK 2110 80   Letterpress 1400s: Digital Age  

Faculty:            Kerry McAleer-Keeler

Time:                W 6:10-10:40

Location:          Flagg B-100-E/B-108

 

CBK 5220 80    Box Elements in Book Arts   

Faculty:             Kerry McAleer-Keeler

Time:                 T 1:00-5:30

Location:           Flagg B-100-E/B-108

 

CBK 6110 80    Letterpress I

Faculty:             Kerry McAleer-Keeler

Time:                 W 6:10-10:40

Location:           Flagg B-100-E/B-108

 


ART HISTORY

AH 1032 10    Survey: Art & Architecture II

Faculty:          Lisa Lipinski

Time:              MW 11:10-12:25

Location:        Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 1032 30   Survey: Art & Architecture II (Discussion)

Faculty:          Lisa Lipinski

Time:              F 10:10-11:00

Location:        Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 1032 31   Survey: Art & Architecture II (Discussion)

Faculty:          Lisa Lipinski

Time:              F 11:10-12:00

Location:        Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 1032 32   Survey: Art & Architecture II (Discussion)

Faculty:          Lisa Lipinski

Time:              F 12:10-1:00

Location:        Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 1032 33    Survey: Art & Architecture II (Discussion)

Faculty:           Lisa Lipinski

Time:               F 1:10-2:00

Location:         Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 1135 60A    Spanish Art: Prado/Thyssen Museums

Faculty:             Carmela Hernandez-Garcia

Time:                 TBD

Location:           Abroad

 

AH 1136 60A    Spanish Art:From Goya to Picasso

Faculty:             Carmela Hernandez-Garcia

Time:                 TBD

Location:           Abroad

 

AH 2071 80     Intro- The Arts in America 

Faculty:            David Bjelajac

Time:                TR 12:45-2:00

Location:          Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 2155 80     American Architecture II

Faculty:           Richard Longstreth

Time:               MW 9:35-10:50

Location:         Smith 1154 Art Lecture Room 

 

AH 2161 10    History- Decorative Arts: European Heritage 

Faculty:           James Carder

Time:              W 5:10-7:40

Location:         Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 2190 10    East Asian Art

Faculty:           Susanne Francoeur

Time:               TR 2:20-3:35

Location:         Smith 115 Art Lecture Room

 

AH 3104 10    Art & Architecture of the Aegean Bronze Age

Faculty:           TBD

Time:               TR 12:45-2:00

Location:         Monroe 250

 

AH 3111 10    Early Christian & Byzantine Art & Architecture

Faculty:           Elizabeth Dospel Williams

Time:               TR 9:35-10:50

Location:         Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 3114 80    Medieval Islamic Art of Book

Faculty:          Mika Natif

Time:              TR 12:45- 2:00

Location:        Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 3120 10    Italian Art & Architecture: 13th-15th Centuries

Faculty:          Philip Jacks

Time:              MW 12:45- 2:00

Location:        Smith 114 Art Lecture Room

 

AH 3135 10   Hapsburg Spain: Charles V - Philip II

Faculty:          Barbara von Barghahn-Calvetti

Time:             TR 9:35-10:50

Location:        Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 3142 80    European Art: Late 19th Century

Faculty:           Lilien Robinson

Time:              TR 2:20-3:35

Location:         Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 3142W 80   European Art: Late 19th Century

Faculty:             Lilien Robinson

Time:                 TR 2:20-3:35

Location:           Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 3143W 10   Early Twentieth-Century Art 

Faculty:             Lisa Lipinski

Time:                MW 2:20-3:35

Location:           Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 3182W 10   Topics in South Asian Art: Indian Painting

Faculty:             Cristin McKnight Sethi

Time:                 MW 11:10-12:25

Location:           Smith 115 Art Lecture Room

 

AH 4129 80      Seminar: Renaissance Art & Architecture 

Faculty:             Philip Jacks

Time:                 W 9:30-12:00

Location:           Smith 106 Studio

 

AH 4159W 80   Problems in African-American Art History  

Faculty:             Bibiana Obler

Time:                 W 4:00-6:30

Location:           Smith 106 Studio

 

AH 4165 10     Topics in Islamic Art & Architecture 

Faculty:            Mika Natif 

Time:                W 1:00-3:30

Location:          Smith 106 Studio

 

AH 4182 80    Special Topics: South Asian Art 

Faculty:           Cristin McKnight Sethi

Time:               T 9:30-12:00

Location:         Smith 106 Studio

 

AH 4197 10    Senior Thesis

Faculty:           Mika Natif 

Time:               N/A

Location:         N/A

 

AH 4198 10    Independent Study

Faculty:           Mika Natif 

Time:               N/A

Location:         N/A

 

AH 4199 10    Internship in Art History

Faculty:           Mika Natif 

Time:               N/A

Location:         N/A

 

AH 6214 80     Medieval Islamic Art Of The Book

Faculty:            Mika Natif

Time:                TR 12:45-2:00

Location:          Smith 115 Art Lecture Room

 

AH 6220 10   Proseminar: Manuscripts and Narrative Revivals

Faculty:         Barbara von Barghahn-Calvetti

Time:             R 1:00-3:30

Location:       Smith 106 Studio

 

AH 6225 80   Seminar in Renaissance Art

Faculty:          Philip Jacks

Time:              W 9:30-12:00

Location:        Smith 106 Studio

 

AH 6245 10   Seminar: European Art of the 19th Century

Faculty:          Lilien Robinson

Time:              M 9:30-12:00

Location:        Smith 106 Studio

 

AH 6255 80   Seminar: American Art & History Studies

Faculty:          David Bjelajac

Time:              T 3:30-6:00

Location:        Smith 106 Studio 

 

AH 6262 80   Seminar in South Asian Art: Modern & Contemporary South Asia

Faculty:         Cristin Mcknight Sethi

Time:             T 9:30-12:00

Location:       Smith 106 Studio 

 

AH 6269 10   Seminar in Contemporary Art

Faculty:          Lisa Lipinski 

Time:              T 12:30-3:00

Location:        Smith 106 Studio 

 

AH 6269 80    Seminar in Contemporary Art 

Faculty:           Alexander Dumbadze

Time:               W 7:00-9:30

Location:         Smith 106 Studio 

 

AH 6286 80    Introduction to Conservation 

Faculty:           Mary Coughlin

Time:               M 2:10-4:00

Location:         Flagg Auditorium 106

 

AH 6287 10    Preventive Conservation Technology  

Faculty:           Catharine Hawks 

Time:               R 6:10-8:00

Location:         Smithsonian/TBD

 

AH 6298 10    Independent Research in Art History 

Faculty:           Cristin McKnight Sethi 

Time:               N/A

Location:         N/A

 

AH 6299 10    Museum Internship  

Faculty:           Cristin McKnight Sethi 

Time:               N/A

Location:         N/A

 


CONTINUING EDUCATION

CCE 1120 A        Introduction to Painting  

Faculty:               Thomas Morris

Time:                   S 9:00-12:00

Location:             Flagg Classroom B-135

 

CCE 1182 10      Painting Short Course  

Faculty:               Joshua Highter

Time:                   R 6:30-9:00

Location:             Flagg Classroom B-135

 

CCE 1183 10      The Art of Watercolor/Gouache

Faculty:               Samantha Sethi

Time:                   W 6:00-9:00

Location:             Flagg Classroom B-134

 

CCE 1370 A        Book Arts Basics Workshop

Faculty:               Jennaway Pearson

Time:                   S 10:00-1:00

Location:             Flagg Classroom B-108 Studio

 

CCE 1440 10/AA    Intro to Botanical Drawing   

Faculty:                   Carol Beech

Time:                       U 1:30-4:45

Location:                 Flagg Classroom B-134

 

CCE 1825 80/AA    Introduction to the Wheel    

Faculty:                   Ryan McDonnell

Time:                       U 9:30-12:45

Location:                 Flagg Classroom B-110/Studio B-116

 

CCE 2120 A/AA    Intermediate Painting  

Faculty:                 Joshua Highter

Time:                     T 6:30-9:45

Location:               Flagg Classroom B-135

 

CCE 2135 A         Still Life Oil Paint Techniques  

Faculty:                Natasha Mokina

Time:                    S 1:30-4:45

Location:              Flagg Classroom B-135

 

CCE 2341 A/AA    Woodworking & Furniture Design

Faculty:                 Cristian Wicha

Time:                     T 6:30-9:45

Location:               Flagg Studio B-200

 

CCE 2701 10       Special Topics: Photography; Photo DC

Faculty:                TBD

Time:                    U 10:00-1:00

Location:              Flagg Computer Room 106

 

CCE 3220 A         Advanced Abstract Painting Studio A

Faculty:                Mira Hecht

Time:                    M 1:00-4:15

Location:              Flagg Classroom B-135

 

CCE 3220 B         Advanced Abstract Painting Studio B

Faculty:                Mira Hecht

Time:                    T 9:30-12:45

Location:              Flagg Classroom B-135

 

CCE 3635 A         Adv. Woodworking & Furniture

Faculty:                Cristian Wicha

Time:                    R 6:30-9:45

Location:              Flagg Studio B-200

 


CORCORAN ART HISTORY

CAH 3060 10       History of Design

Faculty:                Cynthia Fischer

Time:                    T 4:00-6:30

Location:              Smith 114

 


DECORATIVE ARTS AND DESIGN HISTORY

CDAD 6600 10     Special Topics: Early American Architecture & Gardens 

Faculty:                 Erin Thomas  

Time:                     M 10:30-1:00

Location:               Smithsonian- S. Dillon Ripley Center Room 3031

 

CDAD 6600 11     Special Topics: Historic Textile Analysis 

Faculty:                 Cecilia Gunzburger  

Time:                     W 1:30-4:00

Location:               Smithsonian- S. Dillon Ripley Center Room 3031

 

CDAD 6600 12     Special Topics: Connoisseurship of Furniture 

Faculty:                 Oscar Fitzgerald  

Time:                     T 10:30-1:00

Location:               Smithsonian- S. Dillon Ripley Center Room 3031

 

CDAD 6600 14     Special Topics: Bourgeois Clothing & Fashion 

Faculty:                 Tanya Wetenhall  

Time:                     W 10:30-1:00

Location:               Smithsonian- S. Dillon Ripley Center Room 3031

 

CDAD 6600 15     Special Topics: British Empire & Luxury 

Faculty:                 Elizabeth Deans  

Time:                     R 2:30-5:00

Location:               Smithsonian- S. Dillon Ripley Center Room 3031

 

CDAD 6600 16     Special Topics: 20th Century European Design 

Faculty:                 Elizabeth Chase  

Time:                     R 10:30-1:00

Location:               Smithsonian- S. Dillon Ripley Center Room 3031

 

CDAD 6900 10    Independent Study

Faculty:              Elizabeth Deans  

Time:                  N/A

Location:            N/A 

 

CDAD 6902 10   Internship

Faculty:             Elizabeth Deans  

Time:                 N/A

Location:           N/A

 

CDAD 6998 10    Thesis Research

Faculty:              Elizabeth Deans  

Time:                  N/A

Location:            N/A

 

CDAD 6999 10    Thesis Research 

Faculty:              Elizabeth Deans  

Time:                  N/A

Location:            N/A

 


DESIGN

CDE 1091 A        Design Fundamentals II  

Faculty:               Johan Severtson

Time:                   R 1:00-5:30

Location:             Flagg Computer Lab 111

 

CDE 1250 A        Frame By Frame Animation  

Faculty:               John Carmody

Time:                   W 6:10-10:40

Location:             Flagg Computer Lab 111

 

CDE 2091 A        Design Studio II   

Faculty:               Robert McVearry

Time:                   F 8:00-12:30

Location:             Flagg Computer Lab B-100-C

 

CDE 3800 A         Independent Study: DM/GD

Faculty:                Johan Severtson

Time:                    N/A

Location:              N/A

 

CDE 4170 A         Professional Practices for Design  

Faculty:                 Hyung Park

Time:                    M 1:00-5:30

Location:              Flagg Computer Lab 111

 


DIGITAL MEDIA DESIGN

CDM 2320 80     Digital Illustration I  

Faculty:               Michael Pacheco

Time:                   T 6:10-10:40

Location:             Flagg Computer Lab B-100-C

 

CDM 3010 80     Data Visualization Design  

Faculty:               Kevin Patton

Time:                   M 8:00-12:30

Location:             Flagg Classroom 109

 

CDM 3091 80     Digital Media Design Studio IV  

Faculty:               Matt Guastaferro

Time:                   M 6:10-10:40

Location:             Flagg Computer Lab B-100-C

 

CDM 3300 80     Motion Graphics II  

Faculty:               Matt Guastaferro

Time:                   M 6:10-10:40

Location:             Flagg Computer Lab B-100-C

 

CDM 3311 80      Animation I: Cinema 4D

Faculty:                TBD

Time:                    R 6:10-10:40

Location:              Flagg Computer Lab B-100-C

 

CDM 3312 80      Animation II: Cinema 4D  

Faculty:                TBD

Time:                    R 6:10-10:40

Location:              Flagg Computer Lab B-100-C

 

CDM 3320 80      Digital Illustration II    

Faculty:                Michael Pacheco

Time:                    T 6:10-10:40

Location:              Flagg Computer Lab B-100-C

 

CDM 4091 80     Digital Media Design Thesis II   

Faculty:               Matt Guastaferro

Time:                   M 6:10-10:40

Location:             Flagg Computer Lab B-100-C

 

CDM 4300 80      Motion Graphics III: After Effects  

Faculty:                Matt Guastaferro

Time:                    M 6:10-10:40

Location:              Flagg Computer Lab B-100-C

 

CDM 4301 80      Motion Graphics IV  

Faculty:                Matt Guastaferro

Time:                    M 6:10-10:40

Location:              Flagg Computer Lab B-100-C

 


EXHIBITION DESIGN

CEX 6020 A        Core Studio III: Museum Environment  

Faculty:               Mark Leithauser

Time:                   M 6:10-10:40

Location:             Flagg Computer Lab 111

 

CEX 6050 A       Advanced 3D Vectorworks   

Faculty:               Sydney Luken

Time:                   W 1:00-5:30

Location:             Flagg Computer Lab 109

 

CEX 6100 A         Lighting Exhibitions

Faculty:                Alexander Cooper

Time:                    T 3:30-6:00

Location:              Flagg Classroom 130

 

CEX 6120 A        Core Studio IV: Adv. MVR  

Faculty:                Jonathan Healy

Time:                    T 6:10-10:40

Location:              Flagg Computer Lab 109

 

CEX 6800 A         Independent Study: Exhibition Design    

Faculty:                N/A

Time:                    N/A

Location:              N/A

 

CEX 6900 A       Exhibition Design Internship   

Faculty:               N/A

Time:                   N/A

Location:             N/A

 

CEX 7200 A        Curatorial Study For Exhibition Design  

Faculty:                Barbara Brennan

Time:                    R 12:45-3:15

Location:              Flagg Computer Lab 109

 

CEX 7900 A         MA/EX Capstone/Thesis Part 2  

Faculty:                Nigel Briggs

Time:                    F 1:00-5:30

Location:              Flagg Computer Lab 109

 


FINE ART

CFA 2091 A        Fine Art Studio II  

Faculty:               TBD

Time:                   W 1:00-5:30

Location:             Flagg Studio B-115

 

CFA 2122 80      Workshop: Time-Based Media  

Faculty:               Siobhan Rigg

Time:                   T 1:00-5:30

Location:             Smith A-2A03

 

CFA 2126 A        Workshop: Ceramic Practice   

Faculty:               TBD

Time:                   R 1:00-5:30

Location:             Flagg Classroom B-110/Studio B-116

 

CFA 2201 80       Drawing Strategies & Practices

Faculty:                Janis Goodman

Time:                    T 1:00-5:30

Location:              Flagg Classroom B-135

 

CFA 3091 A         Fine Art Studio IV  

Faculty:                David Page

Time:                    W 1:00-5:30

Location:              Flagg Studio B-115

 

CFA 3121 A         Fine Art Seminar II    

Faculty:                Maria del Carmen Montoya

Time:                    M 1:00-5:30

Location:              Flagg Classroom B-133

 

CFA 3511 80      Public/Spectacle   

Faculty:               Maria del Carmen Montoya

Time:                   T 8:00-12:30

Location:             Flagg Studio B-200

 

CFA 3800 A         Directed Studies: Fine Art  

Faculty:                Kerry McAleer-Keeler

Time:                    N/A

Location:              N/A

 

CFA 4091 A         Fine Art Thesis II  

Faculty:                Janis Goodman

Time:                    MW 1:00-5:30

Location:              Flagg Studio B-112

 

CFA 4170 80        Professional Practices: Fine Artists

Faculty:                Ryan Hill

Time:                    R 6:10-9:40

Location:              Flagg Classroom 104

 

CFA 5201 80        Drawing Strategies & Practice

Faculty:                Janis Goodman

Time:                    T 1:00-5:30

Location:              Flagg Classroom B-135

 


FINE ARTS

FA 1015 10    Wheelthrown Ceramics

Faculty:          Katherine Hardy

Time:              T 1:00-5:30

Location:        Flagg Classroom B-110

 

FA 1015 11   Wheelthrown Ceramics

Faculty:         Kevin Rohde

Time:             T 8:00-12:30

Location:       Flagg Classroom B-110

 

FA 1101 10   Intro to Handbuilt Ceramics

Faculty:        Judit Varga

Time:            T 1:00-5:30

Location:      Smith Studio 304

 

FA 1101 11   Intro to Handbuilt Ceramics

Faculty:         Turker Ozdogan

Time:             M 1:00-5:30

Location:       Smith Studio 304

 

FA 1201 10   Sculpture: Investigations

Faculty:         Suzanne Fox

Time:             M 8:00-12:30

Location:       Flagg Studio B-200

 

FA 1201 11   Sculpture: Investigations

Faculty:         Suzanne Fox

Time:             W 8:00-12:30

Location:       Flagg Studio B-200

 

FA 1301 10   Drawing Fundamentals

Faculty:         Mariah Johnson

Time:             R 8:00-12:30

Location:       Smith Studio 401B

 

FA 1301 11   Drawing Fundamentals

Faculty:         Christopher Dolan

Time:             W 1:00-5:30

Location:       Smith Studio 401B

 

FA 1401 10   Painting: Visual Thinking

Faculty:         Mary Anne Arntzen

Time:             R 1:00-5:30

Location:       Flagg Classroom B-135

 

FA 1401 11   Painting: Visual Thinking

Faculty:         Cory Oberndorfer

Time:             W 1:00-5:30

Location:       Flagg Classroom B-135

 

FA 1401 12   Painting: Visual Thinking

Faculty:         Cory Oberndorfer

Time:             F 1:00-5:30

Location:       Flagg Classroom B-135

 

FA 1401 13   Painting: Visual Thinking

Faculty:         Christopher Dolan

Time:             W 6:10-10:40

Location:       Flagg Classroom B-135

 

FA 1501 10   Black & White Photography

Faculty:         Omya Alston

Time:             M 6:10-10:40

Location:       Smith Art Studio 214

 

FA 1501 11   Black & White Photography

Faculty:         Margaret Adams

Time:             M 1:00-5:30

Location:       Smith Art Studio 214

 

FA 1501 12   Black & White Photography

Faculty:         Todd Forsgren

Time:             M 8:00-12:30

Location:       Smith Art Studio 214

 

FA 1502 10   Color Photography

Faculty:         Matthew Eich

Time:             W 1:00-5:30

Location:       Smith 405 - FA/AH room ONLY

 

FA 1502 11   Color Photography

Faculty:         Kelly Carr

Time:             M 8:00-12:30

Location:       Smith 405 - FA/AH room ONLY

 

FA 1502 12   Color Photography

Faculty:         Matthew Eich

Time:             W 6:10-10:40

Location:       Smith 405 - FA/AH room ONLY

 

FA 1502 13   Color Photography

Faculty:         Margaret Adams

Time:             M 6:10-10:40

Location:       Smith 405 - FA/AH room ONLY

 

FA 1601 10   New Media: Digital Art

Faculty:         James Plakas

Time:             F 1:00-5:30

Location:       Smith 405 - FA/AH room ONLY

 

FA 1601 11   New Media: Digital Art

Faculty:         Brian Davis

Time:             T 6:10-10:40

Location:       Smith 405 - FA/AH room ONLY

 

FA 1601 12   New Media: Digital Art

Faculty:         Natalie Cheung

Time:             R 6:10-10:40

Location:       Smith 405 - FA/AH room ONLY

 

FA 2001 10   Concept Lab

Faculty:         James Sham

Time:             W 6:10-10:40

Location:       Smith Studio 106

 

FA 2111 10   Ceramics: Handbuilt Forms

Faculty:         Turker Ozdogan

Time:             W 1:00-5:30

Location:       Smith Studio 304

 

FA 3301 80   Special Topics: Drawing - Drawing Strategies & Practice

Faculty:         Janis Goodman

Time:             T 1:00-5:30

Location:       Flagg Classroom B-135

 

FA 3501 80   Special Topics: Photography - Picture Editing

Faculty:         Susan Sterner

Time:             R 8:00-12:30

Location:       Flagg Computer Lab 111

 

FA 3501 81   Special Topics: Photography - Making Meaning: Photo Book

Faculty:         Chan Chao

Time:             T 8:00-12:30

Location:       Smith Studio 214/Digital Lab Classroom A-2A03

 

FA 3501 82   Special Topics: Photography - Documentary Methods & Social Engagement

Faculty:         Jay Seawell

Time:             R 1:00-5:30

Location:       Smith Studio 214/405 - FA/AH room ONLY

 

FA 3901 80   Special Topics: Fine Arts - Box Elements in Book Arts

Faculty:         Kerry McAleer-Keeler

Time:             T 1:00-5:30

Location:       Flagg Studio B-100-E/B-10

 

FA 3901 81   Special Topics: Fine Arts

Faculty:         TBD

Time:             R 1:00-5:30

Location:       Flagg Classroom B-134

 

FA 3901 82   Special Topics: Fine Arts - Documentary Methods & Social Engagement

Faculty:         Jay Seawell

Time:             R 1:00-5:30

Location:       Smith Studio 214/405 - FA/AH room ONLY

 

FA 4193 80   Professional Practices

Faculty:         Ryan Hill

Time:             R 6:10-10:40

Location:       Flagg Classroom 104

 

FA 4195 10   Critical Practices

Faculty:         TBD

Time:             MW 1:00-4:00

Location:       Smith Studio 501

 

FA 4199 10   Internship

Faculty:         Maria del Carmen Montoya

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6292 80   Contemporary Art and Theory II

Faculty:         Alexander Dumbadze

Time:             W 7:00-9:30

Location:       Smith Studio 106

 

FA 6295 10   Critical Practices

Faculty:         James Sham

Time:             M 1:00-4:00

Location:       Smith Studio 102

 

FA 6295 11   Critical Practices

Faculty:         TBD

Time:             W 1:00-4:00

Location:       Smith Studio 102

 

FA 6296 10   Studio Visits

Faculty:         Ryan Hill

Time:             F 9:30-3:30

Location:       Smith Studio 102

 

FA 6298 10   Internship

Faculty:         James Sham

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6301 80   Special Topics: Drawing - Drawing Strategies & Practice

Faculty:         Janis Goodman

Time:             T 1:00-5:30

Location:       Flagg Classroom B-135

 

FA 6501 80   Special Topics: Photography - Documentary Methods & Social Engagement

Faculty:         Jay Seawell

Time:             R 1:00-5:30

Location:       Smith Studio 214/405 - FA/AH room ONLY

 

FA 6611 80   Video Art and Time-based Media

Faculty:         Siobhan Rigg

Time:             T 1:00-5:30

Location:       Smith Digital Lab Classroom A-2A03

 

FA 6901 80   Special Topics in Fine Arts - Public/Spectacle

Faculty:         Maria del Carmen Montoya

Time:             T 8:00-12:30

Location:       Flagg Studio B-200

 

FA 6901 81   Special Topics in Fine Arts

Faculty:         TBD

Time:             R 1:00-5:30

Location:       Flagg Classroom B-134

 

FA 6998 10   Thesis Research

Faculty:         James Sham

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6998 11   Thesis Research: Ceramics

Faculty:         Turker Ozdogan

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6998 12   Thesis Research: New Media

Faculty:         Siobhan Rigg

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6998 13   Thesis Research: Photography

Faculty:         Dean Kessmann

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6998 14   Thesis Research

Faculty:         Maria del Carmen Montoya

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6999 10   Thesis Research

Faculty:         James Sham

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6999 11   Thesis Research: Ceramics

Faculty:         Turker Ozdogan

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6999 12   Thesis Research: New Media

Faculty:         Siobhan Rigg

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6999 13   Thesis Research: Photography

Faculty:         Dean Kessmann

Time:             N/A

Location:       N/A

 

FA 6999 14   Thesis Research

Faculty:         Maria del Carmen Montoya

Time:             N/A

Location:       N/A

 


FIRST YEAR FOUNDATION

CFN 1092 10    Time and Light  

Faculty:             Jennifer Sakai

Time:                 T 1:00-5:30

Location:           Smith Studio 214/405 - FA/AH room ONLY

 

CFN 1092 11    Time and Light  

Faculty:             Jennifer Sakai

Time:                 R 8:00-12:30

Location:           Smith Studio 214/405 - FA/AH room ONLY

 

CFN 1093 10    First-Year Studio 4: Interaction

Faculty:             James Plakas

Time:                 R 1:00-5:30

Location:           Flagg Computer Lab B-100-C/Studio B-200/Studio B-100-E

 

CFN 1093 11    First-Year Studio 4: Interaction

Faculty:             Kevin Patton

Time:                 T 1:00-5:30

Location:           Flagg Computer Lab B-100-C/Studio B-200/Studio B-100-E

 


GRAPHIC DESIGN

CGD 2060 A    Typography II  

Faculty:             Ramona Hutko

Time:                 W 1:00-5:30

Location:           Flagg Computer Lab B-100-C

 

CGD 3060 A    Typography IV  

Faculty:             Ramona Hutko

Time:                 T 1:00-5:30

Location:           Flagg Computer Lab B-100-C

 

CGD 3091 A    Graphic Design Studio IV

Faculty:             Nathan Hill

Time:                 M 1:00-5:30

Location:           Flagg Computer Lab B-100-C

 

CGD 4091 A    Graphic Design Thesis II

Faculty:             Johan Severtson

Time:                 W 1:00-5:30

Location:           Flagg Computer Lab 111

 


INTERIOR ARCHITECTURE

IA 2100 MV    Studio 1

Faculty:           TBD

Time:               MWF 12:30-3:30

Location:         MVC ACAD 122

 

IA 2125 MV   Intro to Graphic Communications

Faculty:         TBD

Time:             TR 9:30-12:30

Location:       MVC ACAD 118

 

IA 2150 MV   Beginning Sketching

Faculty:         Michael Abrams

Time:             TR 9:30-12:30

Location:       MVC ACAD 222

 

IA 3300 MV   Studio 3

Faculty:         TBD

Time:             MWF 9:00-12:00

Location:       MVC ACAD 122

 

IA 3300 MV1   Studio 3

Faculty:            TBD

Time:               MWF 9:00-12:00

Location:         MVC ACAD 127

 

IA 3325 MV   History of Modern Architecture

Faculty:         Stephanie Travis

Time:             TR 11:15-12:30

Location:       MVC ACAD 225

 

IA 3350 MV   Sustainability Strategies

Faculty:         Catherine Anderson

Time:             TR 9:30-10:45

Location:       MVC ACAD 225

 

IA 4500 MV   Studio 5

Faculty:         Catherine Anderson

Time:             MW 12:30-5:00

Location:       MVC ACAD 127

 

IA 4525 MV   Professional Practice

Faculty:          Nadezhda Volchansky

Time:              R 9:00-11:30

Location:        MVC ACAD 122

 

IA 4550 MV   Building Systems

Faculty:          Erin Speck

Time:             TR 12:30-3:30

Location:        MVC ACAD 127

 

IA 6200 MV   Studio 2 Graduate

Faculty:         Andrew Jones

Time:             MWF 2:00-5:00

Location:       MVC ACAD 225

 

IA 6225 MV   Interior Materials/Color Theory

Faculty:         Andrew Jones

Time:             T 10:00-12:30

Location:       MVC ACAD 122

 

IA 6250 MV   Digital Drafting and Modeling

Faculty:         Erin Speck

Time:             MW 10:00-12:00

Location:       Eckles Library 124

 

IA 6500 MV   Studio 5 Graduate

Faculty:         Nadezhda Volchansky

Time:             MW 9:00-12:30

Location:       MVC ACAD 222

 

IA 6500 MV1   Studio 5 Graduate

Faculty:           TBD

Time:               MW 9:00-12:30

Location:         MVC ACAD 225

 

IA 6525 MV   Practicum and Internship

Faculty:         Nadezhda Volchansky

Time:             T 1:00-4:30

Location:       MVC ACAD 222

 

IA 6550 MV   Structures/Building Systems

Faculty:         Erin Speck

Time:             TR 9:00-12:00

Location:       MVC ACAD 127

 


MUSEUM STUDIES 

MSTD 6101 10   Museum Management 

Faculty:               Max van Balgooy 

Time:                   T 12:45-3:15

Location:             Flagg 106 Auditorium 

 

MSTD 6102 10    Nonprofit Fiscal Management

Faculty:                Nik Apostalides 

Time:                    T 6:10-8:00

Location:              Flagg 104 Classroom  

 

MSTD 6201 10    Museum Collections 

Faculty:                Laura Schiano

Time:                    M 11:10-1:00

Location:              Flagg B-133 Classroom

 

MSTD 6202 10    Museum Collections Management 

Faculty:                 Deborah Hull-Walski

Time:                    T 6:10-8:00

Location:               Smithsonian/TBD

 

MSTD 6203 80    Prev Conservation Concepts  

Faculty:               Mary Coughlin 

Time:                   M 2:10-4:00

Location:             Flagg 106 Auditorium

 

MSTD 6204 80   Prev Conservation Techniques  

Faculty:               Catharine Hawks

Time:                   R 6:10-8:00 

Location:             Smithsonian/TBD

 

MSTD 6302 10    Museum Exhibition Design   

Faculty:               Ashley Hornish

Time:                   M 6:10-8:00

Location:             Smithsonian/TBD

 

MSTD 6304 10    Museum Exhibition Development  

Faculty:                Kym Rice

Time:                    R 11:10-1:00

Location:              Flagg B-133 Classroom

 

MSTD 6305 10    Museum Evaluation  

Faculty:                Sasha Palmquist 

Time:                    W 6:10-8:00

Location:              Flagg 103 Classroom 

 

MSTD 6501 10    Museum Internship   

Faculty:                Laura Schiavo 

Time:                    N/A 

Location:              N/A

 

MSTD 6501 11    Museum Internship   

Faculty:               Laura Schiavo 

Time:                   N/A 

Location:             N/A

 

MSTD 6502 10    Directed Research  

Faculty:                Laura Schiavo 

Time:                    N/A 

Location:              N/A

 

MSTD 6502 11    Directed Research  

Faculty:                Laura Schiavo 

Time:                    N/A 

Location:              N/A

 

MSTD 6601 10    Special Topics: Museums and Social Media

Faculty:                Susan Anderson

Time:                    W 2:10-4:00

Location:              Flagg B-100-E Studio 

 

MSTD 6601 11    Special Topics: Museums and Cultural Property

Faculty:                Thomas Kline

Time:                    R 6:10-8:00

Location:              Flagg B-133 Classroom 

 

MSTD 6601 12    Special Topics: Archival Practices

Faculty:                Robert Horton

Time:                    M 5:10-7:00

Location:              Smithsonian/TBD

 

MSTD 6601 13    Special Topics: Leading Change

Faculty:                John Westenhall

Time:                    T 2:10-3:15

Location:              Flagg 104 Classroom 

 

MSTD 6601 14    Special Topics: Museum Fundraising

Faculty:                Kathy Southern

Time:                    R 2:10-4:00

Location:              Flagg 103 Classroom 

 

MSTD 6601 15    Special Topics: Museums & Community Engagement

Faculty:                Max van Balgooy

Time:                    W 2:10-4:00

Location:              Flagg B-134 Classroom 

 

MSTD 6601 16    Special Topics: Digitization & Digital Asset Management

Faculty:                Susan Anderson

Time:                    M 11:10-1:00

Location:              Flagg 109 Computer Lab 

 

MSTD 6601 17    Special Topics: Historic House Museum

Faculty:                Max van Balgooy

Time:                    M 11:10-1:00

Location:              Flagg 104 Classroom

 


MUSIC

For music courses, click here.


PHOTOGRAPHY

CPH 1091 10    Photography Fundamentals II   

Faculty:            Chan Chao

Time:                W 1:00-5:30

Location:           Smith Studio 214

 

CPH 2091 10    Photography Studio II

Faculty:             Margaret Adams

Time:                 W 8:00-12:30

Location:           Smith Studio 214/Digital Lab Classroom A-2A03

 

CPH 3050 80    Media Lab II

Faculty:             Siobhan Rigg

Time:                 T 1:00-5:30

Location:           Smith Digital Lab Classroom A-2A03

 

CPH 3091 10    Photography Studio IV    

Faculty:             Todd Forsgren

Time:                 M 1:00-5:30

Location:           Smith Studio 214/Digital Lab Classroom A-2A03

 

CPH 3260 A    Advanced Digital Photography   

Faculty:           Frank DiPerna

Time:               M 8:00-12:30

Location:         Smith Digital Lab Classroom A-2A03

 

CPH 3640 80    Advanced Studio Lighting: Comm  

Faculty:             Benjamin Tankersley

Time:                 F 1:00-5:30

Location:           Flagg Classroom 130/Computer Lab B-100-C

 

CPH 3800 A    Independent Study: Photography  

Faculty:           Maria del Carmen Montoya

Time:               N/A

Location:         N/A

 

CPH 4091 10    Photography Thesis II

Faculty:             Jennifer Sakai

Time:                W 1:00-5:30

Location:           Smith Studio 207

 

CPH 4170 80    Professional Practices for Photography

Faculty:             Frank DiPerna

Time:                W 9:45-12:30

Location:           Flagg Classroom B-113

 

CPH 4251 80    Making Meaning: Narrative

Faculty:             Chan Chao

Time:                 T 8:00-12:30

Location:           Smith Studio 214/Digital Lab Classroom A-2A03

 


PHOTOJOURNALISM

CPJ 2091 A    Photojournalism Studio II

Faculty:           Benjamin Tankersley

Time:               W 8:00-12:30

Location:         Flagg Computer Lab 111

 

CPJ 3091 A    Photojournalism Studio IV

Faculty:           Astrid Riecken

Time:               M 1:00-5:30

Location:         Flagg Computer Lab 109

 

CPJ 3300 80    Speed of Sound

Faculty:            Neva Grant

Time:                S 9:30-2:20

Location:          Flagg Computer Lab 109

 

CPJ 4050 80    Picture Editing

Faculty:            Susan Sterner

Time:                R 8:00-12:30

Location:          Flagg Computer Lab 111

 

CPJ 4091 A    Photojournalism Thesis II

Faculty:           Avijit Gupta

Time:               W 1:00-5:30

Location:         Flagg Computer Lab 109

 

CPJ 4170 80    Professional Practices for Photography

Faculty:             Frank DiPerna

Time:                 W 9:45-12:30

Location:           Flagg Classroom B-133

 

CPJ 6020 A    Photojournalism Graduate Seminar

Faculty:           Michelle Frankfurter

Time:               R 8:00-12:30

Location:         Flagg Computer Lab 109

 

CPJ 6060 10    Advanced Multimedia Lab II

Faculty:            Stephen Elfers

Time:                R 6:10-10:40

Location:          Flagg Computer Lab 109


 

CPJ 6300 80   Speed of Sound  

Faculty:           Neva Grant

Time:               S 9:30-2:20

Location:         Flagg Computer Lab 109

 

CPJ 6640 80   Advanced Studio Lighting: Comm  

Faculty:           Benjamin Tankersley

Time:               F 1:00-5:30

Location:         Flagg Classroom 130/Computer Room B-106

 

CPJ 6800 A    Independent Study: Photojournalism   

Faculty:           Susan Sterner

Time:               N/A

Location:         N/A

 

CPJ 6900 A    Internship: MA Photojournalism

Faculty:           Susan Sterner

Time:               N/A

Location:         N/A

 

CPJ 7251 80    Making Meaning: the Photograph

Faculty:            Chan Chao

Time:                T 8:00-12:30

Location:          Smith Studio 214/Digital Lab Classroom A-2A03

 

CPJ 7340 A    Project Driven Website Design    

Faculty:           James Mole

Time:               M 6:10-10:40

Location:         Flagg Computer Lab 109

 

CPJ 7350 A    Advanced Post Production for NMPJ   

Faculty:           Jasper Colt

Time:               T 6:10-10:40

Location:         Flagg Computer Lab 111

 

CPJ 7900 A    Photojournalism Graduate Thesis  

Faculty:           Susan Sterner

Time:               T 1:00-5:30

Location:         Flagg Computer Lab 111

 


PRINTMAKING

CPR 2423 A    Introduction to Papermaking   

Faculty:           Georgia Deal

Time:               W 8:00-12:30

Location:         Flagg Papermaking Studio B-130-A

 

CPR 3361 80    The Wood Block Print  

Faculty:             Kerry McAleer-Keeler

Time:                 T 1:00-5:30

Location:           Flagg Studio B-108/B-109

 

CPR 4350 80    Advanced Print: Etch, Mono., Litho.  

Faculty:             Georgia Deal

Time:                 T 8:00-12:30

Location:           Flagg Studio B-109

 

CPR 6361 80    The Wood Block Print

Faculty:             Kerry McAleer-Keeler

Time:                 T 1:00-5:30

Location:           Flagg Studio B-108/B-109

 

CPR 7350 80    Advanced Print: Etch, Mono., Litho.

Faculty:             Georgia Deal

Time:                 T 8:00-12:30

Location:           Flagg Studio B-109

 


SCULPTURE

CSL 2252 80    Metals and Metalsmithing

Faculty:            Davide Prete

Time:                R 6:10-10:40

Location:          Flagg Studio B-200

 


THEATRE AND DANCE

TRDA 1000 10   Dean’s Seminar: Designing Classical Ballet  

Faculty:               Tanya Wetenhall

Time:                   W 3:30-5:00

Location:             Gelman Studio B04

 

TRDA 1015 10   Understanding the Dance  

Faculty:               Dana Burgess

Time:                   TR 11:10-12:25

Location:             Building J Dance Studio

 

TRDA 1025 10    Understanding the Theatre   

Faculty:               Tanya Wetenhall

Time:                   MW 2:20-3:50

Location:             Tompkins Hall Room 208

 

TRDA 1153 10    Beginner/Intermediate Modern/Post Modern Dance

Faculty:                Giselle Ruzany

Time:                    MW 4:00-5:15

Location:              Marvin Center DSTU

 

TRDA 1171 10    Intermediate Modern/Post Modern Dance  

Faculty:                Dana Burgess

Time:                    MWF 2:20-3:50

Location:              Building J Dance Studio

 

TRDA 1171 11    Intermediate Modern/Post Modern Dance    

Faculty:                Colette Krogol

Time:                    MWF 2:20-3:50

Location:              Marvin Center DSTU

 

TRDA 1214 10    Beginning Acting   

Faculty:               TBD

Time:                   MW 9:35-10:50

Location:             Building XX - XX 202

 

TRDA 1214 11    Beginning Acting  

Faculty:                TBD

Time:                    MW 11:10-12:25

Location:              Marvin Center Leggett Room

 

TRDA 1214 12    Beginning Acting  

Faculty:                TBD

Time:                    MW 12:45-2:00

Location:              Marvin Center Leggett Room

 

TRDA 1214 13    Beginning Acting

Faculty:                TBD

Time:                    MW 2:10-3:35

Location:              Marvin Center Leggett Room

 

TRDA 1214 14    Beginning Acting

Faculty:                TBD

Time:                    TR 12:45-2:00

Location:              Building XX - XX 202

 

TRDA 1330 10    Basics of Production Design

Faculty:                Sigridur Johannesdottir

Time:                    TR 11:10-12:25

Location:              Marvin Center Room 225

 

TRDA 1330 30    Basics of Production Design (Laboratory)

Faculty:                Sigridur Johannesdottir

Time:                    W 1:00-5:00

Location:              Marvin Center SHOP

 

TRDA 1330 31    Basics of Production Design (Laboratory)

Faculty:                Sigridur Johannesdottir

Time:                    R 1:00-5:00

Location:              Marvin Center SHOP

 

TRDA 1330 32    Basics of Production Design (Laboratory)

Faculty:                Sigridur Johannesdottir

Time:                    F 1:00-5:00

Location:              Marvin Center SHOP

 

TRDA 1330 33    Basics of Production Design (Laboratory)

Faculty:                Sigridur Johannesdottir

Time:                    S 9:00-1:00

Location:              Marvin Center SHOP

 

TRDA 1330 34    Basics of Production Design (Laboratory)

Faculty:                Sigridur Johannesdottir

Time:                    S 1:00-5:00

Location:              Marvin Center SHOP

 

TRDA 2160 10   Intermediate Ballet  

Faculty:               Irina Wunder

Time:                   TR 11:10-12:40

Location:             Building J - J DOWN

 

TRDA 2173 10   Intermediate/Advanced Modern/Post Modern Dance  

Faculty:               TBD

Time:                   MWF 12:30-2:00

Location:             Building J - J DOWN

 

TRDA 2180 10    Movement Improvisation/Performance   

Faculty:               Maida Withers

Time:                   TR 2:20-3:35

Location:             Building J - J DOWN

 

TRDA 2188 10    African Dance

Faculty:               Bonita Cacho

Time:                   TR 12:45-2:00

Location:             Building J - J DOWN

 

TRDA 2191W 10    Dance History

Faculty:                   Mary Buckley

Time:                      TR 11:10-12:25

Location:                 Monroe Hall 352

 

TRDA 2192 10    Repertory/Performance    

Faculty:               Maida Withers

Time:                   TBD

Location:             TBD

 

TRDA 2193 60A    Dance Styles I: Flamenco   

Faculty:                  Carmela Hernandez-Garcia

Time:                      TBD

Location:                TBD

 

TRDA 2193 60B    Dance Styles I: Flamenco  

Faculty:                  Carmela Hernandez-Garcia

Time:                      TBD

Location:                TBD

 

TRDA 2195 10    Global Dance History  

Faculty:                Laurel Gray

Time:                    TR 11:10-12:25

Location:              Duques Room 250

 

TRDA 2215 10    Intermediate Acting

Faculty:                Elizabeth Kitsos-Kang

Time:                    TR 11:10-12:25

Location:             Building XX - XX 202

 

TRDA 2240 80    Play Analysis

Faculty:               Allyson Stokes

Time:                  TR 12:45-2:00

Location:            Marvin Center Leggett Room

 

TRDA 2339 10    Theatre Practicum

Faculty:                John Traub

Time:                    TBD

Location:              Marvin Center Room 225

 

TRDA 2339 11    Theatre Practicum

Faculty:                John Traub

Time:                    TBD

Location:              TBD

 

TRDA 3157 10    Career Strategies for Dance

Faculty:                Dana Burgess

Time:                    MW 4:00-5:15

Location:              Building J Dance Studio

 

TRDA 3175 10    Advanced Modern/Post Modern Dance

Faculty:                Matthew Reeves

Time:                    TR 4:10-6:00

Location:              Building J - J UP Dance Studio

 

TRDA 3183 10    Dance Composition II

Faculty:                Maida Withers

Time:                    MW 9:20-10:50, F 4:00-6:00

Location:              Building J - J DOWN

 

TRDA 3222 10    Topics in Advanced Acting: Voice & Character

Faculty:                Leslie Jacobson

Time:                    MW 11:10-12:25

Location:              Building XX - XX 202

 

TRDA 3246 10    History of the Theatre II

Faculty:                Jodi Kanter

Time:                    TR 3:45-5:00

Location:              Gelman Room B01A

 

TRDA 3246W 10    History of the Theatre II

Faculty:                Allyson Stokes

Time:                    TR 3:45-5:00

Location:              1957 E St. Room 316

 

TRDA 3333 10    Stage Management

Faculty:                Ann Norton

Time:                    MW 3:45-5:00

Location:              Marvin Center Room 225

 

TRDA 3336 10    Introduction to Costuming

Faculty:                Sigridur Johannesdottir

Time:                    MW 2:20-3:35

Location:              Marvin Center Room 225

 

TRDA 4184 10    Choreography and Performance

Faculty:                Maida Withers

Time:                    M 5:00-7:00

Location:              Building J - J DOWN

 

TRDA 4596 10    Independent Study

Faculty:                Jodi Kanter

Time:                    N/A

Location:              N/A

 

TRDA 4596 11    Independent Study

Faculty:                Jodi Kanter

Time:                    N/A

Location:              N/A


 

TRDA 4597 10   Senior Project  

Faculty:               Jodi Kanter

Time:                   N/A

Location:             N/A

 

TRDA 4598 10   Internship  

Faculty:               Jodi Kanter

Time:                   N/A

Location:             N/A

 

TRDA 4599 10    Honors Thesis   

Faculty:               Jodi Kanter

Time:                   N/A

Location:             N/A

 

TRDA 6335 10    Intermediate Scene Design

Faculty:                Carl Gudenius

Time:                    TR 12:45-2:00

Location:              Marvin Center Room 225

 

TRDA 6346 10    Collaborative Studies

Faculty:                John Traub

Time:                    R 3:30-6:00

Location:              Marvin Center Room 225

 

TRDA 6348 10    Design Presentation Techniques    

Faculty:                TBD

Time:                    MW 9:35-10:50

Location:              Marvin Center Room 225

 

TRDA 6596 10    Independent Research in TRDA   

Faculty:               Carl Gudenius

Time:                   N/A

Location:             N/A

 

TRDA 6596 11    Independent Research in TRDA  

Faculty:                Carl Gudenius

Time:                    N/A

Location:              N/A

 

TRDA 6598 10    Internship  

Faculty:                Carl Gudenius

Time:                    N/A

Location:              N/A

 

TRDA 6998 10    Thesis Research

Faculty:                Carl Gudenius

Time:                    N/A

Location:              N/A

 

TRDA 6999 10    Thesis Research

Faculty:                Carl Gudenius

Time:                    N/A

Location:              N/A