Fall 2017 Course Schedule

The following list includes the confirmed locations and faculty of Corcoran School classes.  


FIRST-YEAR FOUNDATION

CFN 1090 A   Drawing and Surface 

Faculty:          Mariah Johnson                   
Time:              M 1:00 – 5:30 
Location:        Smith 401A- FA Dedicated Space 

 

CFN 1090 B   Drawing and Surface

Faculty:          Jonathan Latiano 
Time:              F 8:00- 12:30
Location:        Flagg B-135 Classroom

 

CFN 1090 C    Drawing and Surface

Faculty:           Jonathan Latiano 
Time:              T 8:00 – 12:30
Location:        Smith  401A FA Dedicated Space

 

CFN 1091 B   Studio I: Form and Materials 

Faculty:          Maria Del Carmen Montoya                   
Time:              M1:00 – 5:30 
Location:        Flagg B-200 Studio

 

CFN 1091 C   Studio I: Form and Materials

Faculty:          Brian Davis 
Time:              W 6:10- 10:40
Location:        Flagg B-200 Studio

 

CFN 1091 D   Studio I: Form and Materials

Faculty:          James Sham
Time:              F 8:00 – 12:30
Location:        Flagg B-200 Studio  

 


FINE ARTS

CFA 1090 80   Fine Art Fundamentals I: Drawing

Faculty:           Mary Anne Arntzen 
Time:               R 8:00 – 12:30
Location:         Flagg B135 Classroom

 

CFA 1090 81    Fine Art Fundamentals I: Drawing

Faculty:            Christopher Dolan 
Time:                W 1:00-5:30
Location:          Smith 401A FA Dedicated Space

 

CFA 1091 80   Fine Art Fundamentals II:  Painting

Faculty:           Cory Oberndorfer
Time:               F 1:00-5:30
Location:         Flagg B-135 Classroom

 

CFA 2090 A   Fine Art Studio I

Faculty:          Maria del Carmen Montoya
Time:              W 1:00 – 5:30
Location:        Flagg B-100-E Studio

 

CFA 2123 80  Workshop: Object in Environment 

Faculty:          James Plakas
Time:              R 1:00 – 5:30
Location:        Flagg B-200 Studio 

 

CFA 2124 80  Workshop: Painting Basics 

Faculty:          Janis Goodman
Time:              T 8:00 – 12:30
Location:        Flagg B-135 Classroom 

 

CFA 2125 A    Printmaking Workshop

Faculty:           Kelly McAleer-Keeler
Time:              T 1:00-5:30
Location:        Flagg B-109 Studio


CFA 3090 A   Fine Art Studio III

Faculty:          David Page
Time:              W 1:00-5:30
Location:        Flagg B-138 Studio

 

CFA 3120 80   Fine Art Seminar I

Faculty:           Siobhan Rigg
Time:               M 1:00-3:45
Location:         Flagg B-100-E Studio

 

CFA 3210 80   Advanced Painting: Special Topics 

Faculty:           Janis Goodman
Time:              T 8:00-12:30
Location:        Flagg B-135 Studio  

 

CFA 3240 80   Wear, Strut, Occupy  

Faculty:           David Page 
Time:               T 1:00-5:30
Location:         Flagg B-100-E Studio  

 

CFA 3800 A  Directed Studies: Fine Art

Faculty:         Siobhan Rigg
Time:            Self-Paced Course 
Location:       N/A  

 

CFA 4090  A   Fine Art Thesis I

Faculty:          Janis Goodman
Time:              MW 1:00-5:30
Location:        Flagg B-11 -Studio


PRINTMAKING AND ART & THE BOOK

CPR 2403 10   Book Arts: Concept and Content

Faculty:           Georgia Deal
Time:               R 1:00 – 5:30
Location:         Flagg B-130-A Papermaking Studio 

 

CPR 3250 80   Lithography 

Faculty:           Kerry McAleer-Keeler
Time:               R 6:10-10:40
Location:         Flagg B-109 Studio

 

CPR 3261 80   Photo Printmaking Projects 

Faculty:           Georgia Deal
Time:               W 8:00-12:30
Location:         Flagg, B-109 Studio

 

CPR 3701 10   Collagraph Printmaking 

Faculty:           Kerry McAleer-Keeler
Time:               R 6:10-10:40
Location:         Flagg B-130-B Classroom

 

CPR 5250  80   Lithography 

Faculty:            Kerry McAleer-Keeler
Time:                R 6:10-10:40
Location:          Flagg, B-130-B Classroom

 

CBK 6261 80   Photo Printmaking Process

Faculty:           Georgia Deal 
Time:               W 8:00-12:30
Location:         Flagg B-109 Studio


FINE ART

FA 1014  10   Handbuilt Ceramics

Faculty:          Turker Ozdogan
Time:              W 1:00-5:30
Location:        Smith- 304 Studio

 

FA 1014  11   Handbuilt Ceramics

Faculty:          Judit Varga
Time:              M 1:00-5:30
Location:        Smith- 304 Studio

 

FA 1015  10   Wheelthrown Ceramics

Faculty:          Kevin Rohde
Time:              T, R 9:35-12:35
Location:        Smith- 304 Studio

 

FA 1015  80   Wheelthrown Ceramics

Faculty:          TBD
Time:              W 8:00-12:30
Location:        Flagg B-116 Studio

 

FA 1201 10    Sculpture: Investigations              

Faculty:          Suzanne Fox
Time:              M, W 9:00-12:00PM
Location:        Flagg B-200 Studio

 

CCR 1253 80   Introduction to the Wheel  

Faculty:           TBD
Time:               W 8:00-12:30 
Location:         Flagg B-116 Studio 

 

FA 1301  80   Drawing Fundamentals         

Faculty:          Mary Anne Arntzen
Time:              R 8:00AM-12:30PM
Location:        Flagg B-135 Classroom

 

FA 1301  81   Drawing Fundamentals         

Faculty:          Christopher Dolan 
Time:              W 1:00PM-5:30PM
Location:        Smith 401A FA Dedicated Space 

 

FA 1401  10   Painting: Visual Thinking                   

Faculty:          Christopher Dolan 
Time:              M 1:00PM-5:30PM
Location:        Flagg B-135 Classroom

 

FA 1401   11  Painting: Visual Thinking                   

Faculty:          Cory Oberndorfer
Time:              T 1:00PM-5:30PM
Location:        Flagg B-135- Classroom

 

FA 1401 12    Painting: Visual Thinking                   

Faculty:          TBD
Time:              W 6:10PM-10:40PM
Location:        Smith 401-B Art Studio 

 

FA 1401 80    Painting: Visual Thinking                   

Faculty:          Cory Oberndorfer
Time:              F 1:00-5:30
Location:        Flagg B-135 Classroom

 

FA 1501 10    Black & White Photography              

Faculty:          Omya Alston
Time:              M 6:10-10:40
Location:        Smith 214 

 

FA 1501  11   Black & White Photography              

Faculty:          Margaret Adams
Time:              T 8:00-5:30
Location:        Smith 214

 

FA 1501  12   Black & White Photography              

Faculty:          Chan Chao
Time:              R 8:00-12:30
Location:        Smith 214

 

FA 1502 10    Color Photography                 

Faculty:          TBD
Time:              W 6:10-10:40
Location:        Smith 405

 

FA 1502  11   Color Photography                 

Faculty:          Kelly Carr
Time:              T 1:00-5:30
Location:        Smith 405

 

FA 1502   12   Color Photography                 

Faculty:           Kristen Morse 
Time:               W 1:00-5:30
Location:         Smith 405

 

FA 1502   13   Color Photography                 

Faculty:           Jennifer Sakai 
Time:               R 8:00-12:30
Location:         Smith 405

 

FA 1601  10   New Media: Digital Art                     

Faculty:          Brett Huckenpahler
Time:              M 1:00-5:30
Location:        Smith 405

 

FA 1601  11   New Media: Digital Art                     

Faculty:          Brian Davis 
Time:              Monday, 6:10-10:40
Location:        Smith, 405

 

FA 1601  12   New Media: Digital Art                     

Faculty:          TBD
Time:              R 1:00-5:30
Location:        Smith 405

 

FA 1601  13   New Media: Digital Art                     

Faculty:          James Plakas
Time:              T 1:00- 5:30
Location:        Smith A203 Art Studio

 

FA 2000 10    Sophomore Colloquium: From Photogram to Scanogram                     

Faculty:          Dean Kessmann
Time:              M 1:00- 5:30
Location:        Smith 214 Art Studio

 

FA 2113  10   Ceramic Sculpture                    

Faculty:          Turker Ozdogan 
Time:              T 1:00- 5:30
Location:        Smith 304 Art Studio

 

FA 2212  80   Sculpture: Design in Action                     

Faculty:          James Plakas
Time:              R 1:00- 5:30
Location:        Flagg B-200 Art Studio

 

FA 3901  80    Special Topics: Fine Arts- Improvisational Invention                      

Faculty:           James Sham
Time:               R 8:00- 12:30
Location:         Smith 311 Art Studio

 

FA 4199  10    Internship: Fine Arts                     

Faculty:           Dean Kesseman 
Time:               N/A
Location:         N/A

 

FA 6290  80    Special Topics: Fine Arts- Improvisational Invention                      

Faculty:           James Sham
Time:               R 8:00- 12:30
Location:         Smith 311 Art Studio

 

FA 6291  10    Contemporary Art and Theory I                   

Faculty:           Seminar
Time:               R 6:30- 9:00
Location:         Smith 106 Art Studio

 

FA 6295 10   Critical Practices 

Faculty:         TBD 
Time:             MW 1:00-4:00
Location:       Smith A-102 Departmental Room 

 

FA 6296 10   Studio Visits 

Faculty:         Mika Yoshitake
Time:             F 9:30- 12:30 
Location:       Smith 106 Art Studio

 

FA 6298 10    Internship 

Faculty:          James Sham 
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6998 10    Thesis Research 

Faculty:          Dean Kessmann  
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6998 11    Thesis Research 

Faculty:          Siobhan Rigg 
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6998 12    Thesis Research 

Faculty:          Julia Brown  
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6998 13    Thesis Research 

Faculty:          Turker Ozdogan 
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6998 14    Thesis Research 

Faculty:          James Sham  
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6998 15    Thesis Research 

Faculty:          Maria Del Carmen Montoya 
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6999 10    Thesis Research 

Faculty:          Dean Kesseman 
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6999 11    Thesis Research 

Faculty:          Siobhan Rigg
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6999 12    Thesis Research 

Faculty:          Turker Ozdogan 
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6999 13    Thesis Research 

Faculty:          Julia Brown
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

FA 6999 14    Thesis Research 

Faculty:          James Sham 
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A

 

FA 6999 15    Thesis Research 

Faculty:          Maria del Carmen Montoya 
Time:              Self-Paced 
Location:        N/A


FINE ART PHOTOGRAPHY/PHOTOJOURNALISM

CPH 1090 10   Photography Fundamentals I 

Faculty:            Dean Kessmann
Time:                T 1:00- 5:30
Location:          Smith 214 Art Studio 

 

CPH 2090 10   Photo/Photojournalism Studio I 

Faculty:            Margaret Adams 
Time:               W 8:00- 12:30
Location:          Smith 214 Art Studio

 

CPH 2100 A    Media Lab I  

Faculty:           Frank DiPerna 
Time:              M 8:00- 12:30
Location:         Flagg B-106 Computer Room 

 

CPH 2110 10  Color Photography 

Faculty:           Jennifer Sakai
Time:              M 6:10- 10:40
Location:        Flagg B-106 Computer Room

 

CPH 2350 10   The Extended Image 

Faculty:           Margaret Adams 
Time:              R 1:00-5:30 
Location:        Smith 207 Computer Room 

 

CPH 3070 A    Studio Location and Lighting 

Faculty:           Benjamin Tankersley 
Time:               R 8:00-12:30
Location:         Flagg 130 Classroom 

 

CPH 3090 10   Photography Studio III 

Faculty:           Todd Forsgren 
Time:               T 1:00- 5:30
Location:         Smith 207 Computer Room

 

CPH 3120 80   Photo/Photojournalism Seminar I 

Faculty:            TBD
Time:                M 1:00- 5:30
Location:          Flagg B-137 Studio 

 

CPH 3800 A    Independant Study: Photography

Faculty:           Maria Del Carmen Montoya 
Time:               Self-Paced 
Location:         N/A

 

CPH 4090 10   Photography Thesis I 

Faculty:           Jennifer Sakai 
Time:              W 1:00- 5:30
Location:         Smith 207 Computer Room

 

CPH 4090 10   Photography Thesis I 

Faculty:            Jennifer Sakai 
Time:               TBD 
Location:         Smith A-2A03 Digital Lab Classroom 

 

CPH 4120 A    Photo/Photojournalism Seminar II

Faculty:           Todd Forsgren 
Time:              R 9:00- 11:45
Location:        Flagg B-137 Studio 

 

CPJ 3090 A    Photojournalism Studio III

Faculty:          Astrid Riecken 
Time:             W 1:00-5:30
Location:       Flagg B-106 Computer Room 

 

CPJ 4090 A    Photojournalism Thesis I

Faculty:          Avijit Gupta 
Time:              M 1:00-5:30
Location:        Flagg 109 Computer Lab 

 

CPJ 6010 A    Photojournalism Graduate Seminar I  

Faculty:          Karen Kasmauski
Time:             W 6:10-10:40
Location:        Flagg B-106 Computer Room 

 

CPJ 6050 A    Advanced Multimedia Lab I 

Faculty:          Stephen Elfers
Time:             R 6:10-10:40 
Location:       Flagg 109 Computer Lab

 

CPJ 6100 A    Research, Reporting & Writing

Faculty:          Manuel Roig-Franzia
Time:             M 6:10-10:40
Location:       Flagg 109 Computer Lab 

 

CPJ 6110 A    Story and Narrative 

Faculty:          TBD 
Time:              W 8:00-12:30
Location:        Flagg 109 Computer Lab

 

CPJ 6110 B    Story and Narrative 

Faculty:          Michelle Frankfurter
Time:              W 1:00-5:30
Location:        Flagg 109 Computer Lab

 

CPJ 6900 A    Internship: MA Photjournalism  

Faculty:          Susan Sterner 
Time:             N/A
Location:       N/A

 

CPJ 7010 A    Photojournalism Graduate Seminar III

Faculty:          Mary Kane
Time:              R 1:00-3:45
Location:        Flagg B-133 Classroom 

 

CPJ 7320 A    Fine Printing Technique 

Faculty:          Frank DiPerna
Time:              R 8:00-12:30
Location:        Flagg B-106 Computer Room 

 

CPJ 7350 A    Advanced Post Production for NMPJ  

Faculty:          Jasper Colt 
Time:              T 6:10-10:40
Location:        Flagg 109 Computer Lab

 

CPJ 7800 A    Thesis Workshop  

Faculty:          Susan Sterner
Time:              R 8:00-12:30
Location:        Flagg 109 Computer Lab

 

CPJ 7815 A    Thesis Travel Project  

Faculty:          Susan Sterner 
Time:              TBD 
Location:        TBD 

 


DESIGN

CDE 1090 A    Design Fundamentals I

Faculty:           Johan Severtson  
Time:              R 1:00-5:30
Location:        Flagg B-100-C Computer Lab 

 

CDE 1090 B    Design Fundamentals I

Faculty:           Hyung Park  
Time:               T 6:10-10:40
Location:         Flagg B-100-C Computer Lab 

 

CDE 2090 A    Design Studio I

Faculty:           Robert McVearry   
Time:               F 8:00-12:30
Location:         Flagg B-100-C Computer Lab 

 

CDE 3800 A    Independant Study DM/GD

Faculty:           Johan Severtson  
Time:               N/A 
Location:         N/A

 


GRAPHIC DESIGN

CGD 2050 A    Typography I 

Faculty:            Ramona Hutko  
Time:                W 1:00-5:30 
Location:          Flagg B-100-C Computer Lab

 

CGD 3050 A    Typography III 

Faculty:            TBD
Time:                T 1:00-5:30 
Location:          Flagg B-100-C Computer Lab

 

CGD 3090 A    Graphic Design Studio III

Faculty:            Nathan Hill  
Time:                M 1:00-5:30 
Location:          Flagg B-100-C Computer Lab

 

CGD 4090 A    Graphic Design Thesis I 

Faculty:            Ramona Hutko  
Time:                W 1:00-5:30 
Location:          Flagg 111 Computer Lab

 


DIGITAL MEDIA DESIGN

CDM 2280 10     Interactive Web Design I 

Faculty:              John Carmody  
Time:                  F 8:00-12:30
Location:            Smith 405

 

CDM 2300 A   Motion Graphics I 

Faculty:            Juana Medina Rosas   
Time:               M 6:10-10:40
Location:         Flagg 111 Computer Lab 

 

CDM 2320 80    Digital Illustration I 

Faculty:              Michael Pacheco 
Time:                  Tuesday , 6:10-10:40
Location:            Smith 405

 

CDM 3090 80    Digital Media Design Studio 3

Faculty:              Matthew Guastaferro  
Time:                  W 6:10-10:40
Location:            Flagg B-100-C Computer Lab 

 

CDM 3311 80   Animation I: Cinema 4D

Faculty:             Michael Guastaferro  
Time:                 R 6:10-10:40
Location:           Flagg B-100-C Computer Lab

 

CDM 3312 80    Animation II: Cinema 4D

Faculty:              Michael Guastaferro  
Time:                  R 6:10-10:40
Location:            Flagg B-100-C Computer Lab

 

CDM 3320 80    Digital Illustration 

Faculty:              Michael Pacheco  
Time:                  R 6:10-10:40
Location:            Smith 405

 

CDM 3420 A    Sound Design 

Faculty:            TBD  
Time:                F 1:00-5:30
Location:          Flagg B-100-C Computer Lab

 

CDM 4090 80    Digital Media Design Thesis I

Faculty:              Matthew Guastaferro  
Time:                  W6:10-10:40
Location:            Flagg B-100-C Computer Lab

 

CDM 4300 80    Motion Graphics III: After Eff

Faculty:              Matthew Guastaferro  
Time:                  M 6:10-10:40
Location:            Flagg B-100-C Computer Lab

 


ART HISTORY

CAH 1090 10   Art History I

Faculty:            Lisa Lipinski
Time:                MW 11:10-12:25
Location:          Smith114

 

CAH 3150 A    Theory/History- Graphic Design

Faculty:            Lisa Lipinski
Time:                R 9:45-12:30
Location:          Flagg 103 Classroom

 

CAH 4400 80    Hist Exhibitions 1850-Present

Faculty:             Lisa Lipinski
Time:                 T 9:45-12:30
Location:           Flagg 103 Classroom

 

CAH 6400 80    History of Exhibitions 

Faculty:             Lisa Lipinski
Time:                 T 9:45-12:30
Location:           Flagg 103 Classroom

 

CAH 7540 80    History of Modern Graphic Design

Faculty:             Lisa Lipinski
Time:                 R 9:45-12:30
Location:           Flagg 133 Classroom

 

AH 1031 10    Survey: Art & Architecture I 

Faculty:          Mika Natif
Time:              TR 12:45-2:00
Location:        Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 1031 30    Survey: Art & Architecture I 

Faculty:          Mika Natif
Time:              F 10:10- 11:00
Location:        Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 1031 31    Survey: Art & Architecture I 

Faculty:          Mika Natif
Time:              F 11:10- 12:00
Location:        Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 1031 32    Survey: Art & Architecture I 

Faculty:          Mika Natif
Time:              F 12:10- 1:00
Location:        Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 1031 33    Survey: Art & Architecture I 

Faculty:           Mika Natif
Time:               F 1:10- 2:00
Location:         Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 1135 60A    Spanish Art: Prado/Thyssen Museums

Faculty:             Carmela Hernandez-Garcia
Time:                 TBD
Location:           TBD

 

AH 2017 80    Intro- The Arts in America 

Faculty:           David Bjelajac
Time:               MW 3:45-5:00
Location:         Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 2145 10    History- Decorative Art European Heritage 

Faculty:          James Carder
Time:             W 5:10-7:40
Location:        Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 2154 80    American Architecture I  

Faculty:          Philip Jacks 
Time:              MW 9:35-10:10:50
Location:        Smith 1154 Art Lecture Room 

 

AH 2162W 10    History of Photogrpahy  

Faculty:              Bibiana Obler 
Time:                  T 9:30- 12:00
Location:            Flagg 106 Auditorium 

 

AH 2191 10    South Asian Art

Faculty:          Cristin McKnight Sethi 
Time:              MW 12:45-2:00
Location:        Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 2192 10    The Art of Southeast Asia 

Faculty:          Susanne Francoeur 
Time:             MW 2:20- 3:35
Location:        Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 3102 10    Ancient Art of the Roman Empire

Faculty:          Elise Friedland
Time:              MW 12:45- 2:00
Location:        Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 3107 80    Ancient Mexican Civilizations 

Faculty:          TBD
Time:              TR 12:45- 2:00
Location:        Phillips 416 Classroom

 

AH 3112 10   Romanesque & Gothic Art & Architecture 

Faculty:         Elizabeth Dospel Williams
Time:             MW 11:10-12:25
Location:       Smith 115 Art Lecture Room 

 

AH 3134 80   Spanish & Portugese Art: Early Kingdoms- 16th Century 

Faculty:         Barbara von Barghahn-Calvetti 
Time:            TR 9:35-10:50
Location:       Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 3134W 80   Spanish & Portugese Art: 16th Century 

Faculty:             Elizabeth Dospel Williams
Time:                TR 9:35-10:50
Location:           Smith 114 Art Lecture Room 

 

AH 3141 10   European Art of the Early 19th Century 

Faculty:         Lillen Robinson
Time:             TR 2:20-3:35
Location:       Smith 114 Art Lecture Room

 

AH 3141W 80   European Art of the Early 19th Century 

Faculty:             Lillen Robinson
Time:                TR 2:20-3:35
Location:          Smith 114 Art Lecture Room

 

AH 3165 10    Later 20th Century Art  

Faculty:           Alexander Dumbadze
Time:               T 6:10-10:40
Location:         Smith 114 Art Lecture Room

 

AH 3170 10    Materials Methods & Techniques 

Faculty:           Paul Reuther 
Time:              W 10:45-5:10
Location:        Smith 401B Art Studio 

 

AH 4139 80   Seminar: Baroque Art & Architecture 

Faculty:         Barbara von Barghahn-Calvetti 
Time:             R 1:00-3:30
Location:       Smith 106 Studio

 

AH 4149 10   Seminar: Modern European Art & Architecture 

Faculty:         Philip Jacks 
Time:            M 1:00-3:30
Location:      Smith 106 Studio

 

AH 4159 80    Seminar: American Art & Architecture 

Faculty:           David Bjelajac 
Time:               T 3:30-6:00
Location:         Smith 106 Studio

 

AH 4169 80   Seminar in Contemporary

Faculty:         TBD
Time:             R 1:00-3:30
Location:       Flagg 103 Classroom

 

AH 4197 10   Senior Thesis

Faculty:          Bibiana Obler
Time:              N/A
Location:        N/A

 

AH 4198 10   Independant Study 

Faculty:          Bibiana Obler
Time:              N/A
Location:        N/A

 

AH 4199 10   Internship in Art History

Faculty:          Bibiana Obler
Time:              N/A
Location:        N/A

 

AH 6250 10   Seminar: Modern Art

Faculty:          Bibiana Obler
Time:              W 11:00-1:30
Location:        Smith 106 Studio 

 

AH 6250 10   Art Historiography 

Faculty:         Cristin Mcknight Sethi
Time:             T 9:30-12:00
Location:       Smith 106 Studio 

 

AH 6265 10   Seminar: Islamic Art & Architecture 

Faculty:          Mika Natif 
Time:              W 4:00-6:30
Location:        Smith 106 Studio 

 

AH 6270 10    Special Topics in Art History 

Faculty:          Lillen Robinson
Time:              M 9:30-12:00
Location:        Smith 106 Studio 

 

AH 6270 80    Special Topics in Art History 

Faculty:           TBD
Time:               R 1:00-3:30
Location:         Flagg 103 Classroom

 

AH 6286 10   Introduction to Conservation  

Faculty:         Catherine Hawks 
Time:             R 6:10-8:00
Location:        TBD

 

AH 6298 10   Independant Research in Art History 

Faculty:          Cristin McKnight Sethi 
Time:              N/A
Location:        N/A

AH 6298 11   Independant Research in Art History 

Faculty:          Cristin McKnight Sethi 
Time:              N/A
Location:        N/A

 

AH 6299 10   Museum Internship  

Faculty:          Cristin McKnight Sethi 
Time:              N/A
Location:        N/A

 


EXHIBITION DESIGN

CEX 6010 A    Core Studio I

Faculty:          Julia Louie
Time:              R 1:30-6:00
Location:        Flagg 109 Computer Lab 

 

CEX 6011 A    Core Studio II: Intro to MVR 

Faculty:           Matthew Horton 
Time:               R 8:00-12:30
Location:         Flagg 109 Computer Lab

 

CEX 6110 A    Materials, Finishes & Methods 

Faculty:           Alvin Tsao
Time:              S 1:30-6:00
Location:         Flagg 109 Computer Lab

 

CEX 6800 A    Independant Study: Exhibition 

Faculty:           Johan Severtson 
Time:              N/A
Location:        N/A

 

CEX 6900 A    Exhibition Design Internship 

Faculty:           Johan Severtson
Time:               N/A
Location:         N/A

 

CEX 7120 A    Construction/ Detailing Exhibition Design 

Faculty:           Kevin Brookes 
Time:               S 8:00-12:30
Location:         Flagg 109 Computer Lab

 

CEX 7800 A    MAEX Capstone/Thesis Part I 

Faculty:           Nigel Briggs 
Time:               F 1:00-5:30
Location:         Flagg 109 Computer Lab

 

CEX 7800 A    MAEX Capstone/Thesis Part I 

Faculty:           Nigel Briggs 
Time:               F 1:00-5:30
Location:         Flagg 109 Computer Lab

 


MUSEUM STUDIES 

MSTD 6101 10   Museum Management 

Faculty:              TBD 
Time:                  R 11:10-1:00
Location:            Flagg 106 Auditorium 

 

MSTD 6104 10    Managing People and Projects 

Faculty:               TBD 
Time:                   T 2:10-4:00
Location:             Flagg 104 Classroom  

 

MSTD 6201 10    Museum Collections 

Faculty:               Laura Schiano
Time:                   M 11:10-1:00
Location:             Flagg 106 Auditorium 

 

MSTD 6201 DE    Managing People and Projects 

Faculty:                 Kathryn Glenn  
Time:                    Online Course 
Location:               N/A 

 

MSTD 6203 80    Prev Conservation Concepts  

Faculty:               Catherine Hawks 
Time:                   R 6:10-8:00
Location:             TBD

 

MSTD 6203 DE   Prev Conservation Concepts  

Faculty:               Mary Coughlin  
Time:                   Online Course 
Location:             N/A

 

MSTD 6301 10   Museum Exhibition Curatorial Planning 

Faculty:               Kym Rice 
Time:                   W 11:10-1:00
Location:             Flagg 106 Auditorium 

 

MSTD 6302 10   Museum Exhibition Design   

Faculty:              Barbara Brennan
Time:                  M 6:10-8:00
Location:            TBD

 

MSTD 6302 10    Museum Exhibition Design   

Faculty:                Barbara Brennan
Time:                    M 6:10-8:00
Location:              TBD

 

MSTD 6403 10    Museums and Digital Technology  

Faculty:                Daniel Davis 
Time:                    T 6:10-8:00
Location:              Flagg 111 Computer Lab 

 

MSTD 6501 10    Museum Internship   

Faculty:                Kym Rice 
Time:                    N/A 
Location:              N/A

 

MSTD 6501 11    Museum Internship   

Faculty:               Kym Rice 
Time:                   N/A 
Location:             N/A

 

MSTD 6502 10    Directed Research  

Faculty:                Kym Rice 
Time:                    N/A 
Location:              N/A

 

MSTD 6601 10    Special Topics  

Faculty:                TBD
Time:                    M 6:10-8:00
Location:              Flagg B-100-E Studio 

 

MSTD 6701 10    Museum History & Theory  

Faculty:                Laura Shiavo 
Time:                    W 11:00-12:50
Location:              Flagg 104 Classroom